Pražské jaro 2020: Historie festivalu v kontextu československé a české kultury

1. červen 2020

75. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se sice letos koná kvůli opatřením proti pandemii alternativním způsobem, ale za roky 1946 až 2019, kdy se koncerty obvyklých forem mohly konat, je na co vzpomínat.

Všechny epizody

Český rozhlas Vltava v ranním pořadu Mozaika vysílá od 12. května do 1. června každý všední den seriál, který v publicistických sondách do historie mapuje pozici festivalu v kontextu československé a české kultury. Připomíná typické znaky, hlavní okamžiky a charakter Pražského jara a zpřítomňuje také jména slavných hostů. Snaží se tak podat ucelený obraz o této mimořádné přehlídce interpretačního umění všech žánrů a směrů klasické hudby. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová