Pražské jaro 2020: Historie festivalu v kontextu československé a české kultury

1. červen 2020

75. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se sice letos koná kvůli opatřením proti pandemii alternativním způsobem, ale za roky 1946 až 2019, kdy se koncerty obvyklých forem mohly konat, je na co vzpomínat.

Všechny epizody

Český rozhlas Vltava v ranním pořadu Mozaika vysílá od 12. května do 1. června každý všední den seriál, který v publicistických sondách do historie mapuje pozici festivalu v kontextu československé a české kultury. Připomíná typické znaky, hlavní okamžiky a charakter Pražského jara a zpřítomňuje také jména slavných hostů. Snaží se tak podat ucelený obraz o této mimořádné přehlídce interpretačního umění všech žánrů a směrů klasické hudby. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.