Vše, co jste chtěli vědět o houbách, ale báli jste se zeptat. Stačí jen otevřít knihu Myko

13. květen 2024

Chcete si přečíst rozhovory s houbami, nechat se okouzlit jejich poezií nebo se dozvědět, jakou mají houby mytologii? Pokud ano, pak byste měli sáhnout po dalším počinu nakladatelství Baobab. V knížce Myko vystudovaný biotechnolog a spisovatel Jiří Dvořák nechává hravou, imaginativní formou vyprávět o svém původu, vývoji i životě ve všech možných formách samy houby.

Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub

Originální koncept knížky, ve které houby píší svůj vlastní časopis s různými zpravodajskými rubrikami, se podle autora rodil postupně: „Spolu s nakladateli jsme nechtěli vytvořit strohý atlas hub pro děti, ale originální sondu do pozoruhodného světa této samostatné říše. Přijít na správnou formu byl první a důležitý krok. Nejprve jsem si nastudoval celou problematiku, protože ze školy jsem toho sám o houbách už moc nevěděl. Obklopil jsem se proto spoustou mykologické literatury, a když se mi to všechno podařilo naskládat do hlavy, tak přišel nápad pojmout knížku jako zpravodaj, který píší samy houby“.

V knížce tak o dějinách hub rozpráví třeba významný historik, docent Emil Hřib, o tom, jak houby získávají své názvy a co se z nich dá vyčíst, zase doktor Ludvík Lišák. Ve speciální rubrice mykomytologie pak houby osvětlují svůj vlastní pohled na to, odkud přišly, a co světu přinesly. Přiblíží Vám tedy i svou roli ve vědě a medicíně, včetně revolučního objevu penicilinu. Dají Vám ale i návod na to, jak si vypěstovat vlastní kombuchu, jak si společně s nimi malovat, nebo se zúčastnit klání o titul miss houba.

Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub

Vyprávění hub o jejich pestrém a rafinovaném životě dokreslují půvabné ilustrace Daniely Olejníkové. Jistě i díky nim sbírá Myko vavříny na domácím i mezinárodním poli. Porota mezinárodního veletrhu dětské knihy v Boloni udělila tomuto "houbovému zpravodaji" prestižní ocenění Bologna Ragazzi Award, jako nejlepší knihu pro děti a mládež ji letos ocenila i porota tuzemské Magnesie Litery.

Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub

Spustit audio

Související