Pražské jaro on-line. Podívejte se na záznamy koncertů Adama Plachetky, Mahana Esfahaniho a dalších
Pražské jaro 2020 se v době pandemie přesunulo do online prostředí, zaznamenané koncerty si můžete připomenout prostřednictvím našeho videoarchivu. Základem alternativního programu festivalu bylo celkem jedenáct koncertů a Český rozhlas Vltava jich v přímém přenosu zprostředkoval sedm.
Přímé přenosy z Pražského jara 2020 na Vltavě
- 18. 5. Collegium 1704 a Collegium Vocale
- 20. 5. Brno Contemporary Orchestra
- 22. 5. Mladí hudebníci (Bilan, Čmejla, Paulová, Kollert)
- 23. 5. Česká filharmonie – benefiční koncert
- 25. 5. Zimní cesta – Adam Plachetka
- 27. 5. Symfonický orchestr Českého rozhlasu & Robert Kružík
- 29. 5. PKF – Prague Philharmonia & cembalista Mahan Esfahani
- 1. 6. Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK a Tomáš Brauner
- 4. 6. Závěrečný koncert – Českou filharmonii diriguje Jakub Hrůša
Všechny koncerty zazněly ve vysílání a formou videostreamu na vltavském Facebooku.
Díky videozáznamu se můžete přenést na koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Robertem Kružíkem. Pod Kružíkovou taktovkou zazněla Studie pro smyčce od Pavla Haase, Adagio nedávno zesnulého klasika polské hudby Krzysztofa Pendereckého, který coby dirigent i skladatel festival před třemi lety zakončoval, dále Nocturno H dur op. 40 Antonína Dvořáka a Suita pro smyčcový orchestr od Leoše Janáčka.
Posluchači se v rámci festivalu mohli potěšit mimořádným programem v podání stěžejních českých těles a interpretů. Česká filharmonie, SOČR, PKF – Prague Philharmonia a FOK nachystaly komorní repertoár k uvedení v tradičních prostorách, tedy v Rudolfinu, Obecním domě a ve vinohradském studiu S1 v případě rozhlasových symfoniků.
POSLECHNĚTE SI
- Proč bychom to netočili? Ohlédnutí za festivalem Pražské jaro 2011
- Pražské jaro 2020: Historie festivalu v kontextu československé a české kultury
- Slavné pěvkyně na Pražském jaru
- Fanfára pro Havla a nekonečný potlesk. Pražské jaro 1990 bylo magické
- Není to jen zlé, ale i inspirativní. Roman Bělor představuje novou virtuální podobu Pražského jara
Program připravený speciálně pro tuto příležitost přednesl také společně soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704. Naopak v duu pouze s klavírem uvedl Schubertovu Zimní cestu Adam Plachetka.
Čtěte také
Hudebníky nastupující generace svedl dohromady pestrý koncert v Sále Martinů na pražské HAMU, původně plánovaný jako několik oddělených akcí. Zahráli klavírista Jan Čmejla, houslista Eduard Kollert, bicista Ladislav Bilan, Jr. a klarinetistka Anna Paulová. Ze záznamu Vltava později nabídla i samostatný recitál kytaristy Lukáše Sommera.
Vltava je tradičním partnerem Pražského jara a v letošním výjimečném ročníku vnímáme naši roli ještě zodpovědněji. V éteru nabídneme většinu plánovaných koncertů festivalu, mezi nimi pochopitelně i koncert SOČRu z rozhlasového studia S1.
Jaroslava Haladová, šéfredaktorka ČRo Vltava
Na závěrečném koncertě měla původně zaznít Beethovenova Devátá symfonie a připomenout tak skladatelovo výročí i jubileum festivalu, s jehož historií je dílo úzce spjato. Dirigent Jakub Hrůša ale s Českou filharmonií připravil provedení dvou pozdních Beethovenových kvartetů v úpravě pro smyčcový orchestr.
Související
-
Není to jen zlé, ale i inspirativní. Roman Bělor představuje virtuální podobu festivalu Pražské jaro
Pražské jaro 2020 se v době pandemie přesouvá do online prostředí. Ředitel Roman Bělor přibližuje, jak 75. ročník festivalu v nové době vnímat.
-
Objevte historii Pražského jara v Poledních koncertech. Během konání festivalu vysíláme denně
Během konání festivalu vysíláme desítky archivních rozhlasových snímků z celé historie Pražského jara. Přesný program jednotlivých koncertů naleznete níže.
-
Fanfára pro Havla a nekonečný potlesk. Pražské jaro 1990 bylo magické
Tematický večer na Vltavě připomíná atmosféru i nejvýraznější hosty Pražkého jara – emigranta Rudolfa Firkušného a Leonarda Bernsteina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka