Masker ve Špálovce. Inspiroval mě i Krteček, říká Jakub Matuška

Stav tvorby je jako když si dítě hraje. Někdy ho to začne bavit a ani neví, proč zrovna tahle věc. A tak to začíná, říká Jakub Matuška aka Masker
Výtvarník Jakub Matuška neboli Masker je nepřehlédnutelnou personou tuzemské výtvarné scény. Začínal jako sprejer, později vystudoval pražskou AVU a stal se jedním z výrazných malířských hlasů své generace. Jeho stěžejním výrazovým prostředkem zůstává kresba. Svůj originální kresebný styl přenáší na velká plátna, často za použití komplikovaných technik zahrnujících Photoshop i měsíce trvající ruční práce s akrylem, do hry bere i spreje a airbrushe.
Obrazy z posledních dvou let teď vystavuje v pražské Špálovce na výstavě Nejdřív Nám Došel Benzín a Pak Jsme Nabourali.
Galerie Václava Špály | 7. 2. — 23. 3. 2025
„Od té doby, co jsem se začal věnovat malování obrazů to mám tak, že se nakonec do toho nápadu dostane nějaká situace, kterou jsem zažil nebo která je nakumulovaná kolem mě,“ říká Jakub Matuška.
„U obrazu, podle kterého se jmenuje současná výstava, jsem měl představu výjevů z Krtečka, jak je tam to parkoviště plné aut a dávají do nich buřtíky, aby nečoudila. Tak jsem si představoval, kdyby taková podobná situace barevných autíček byla na šedivé ploše a ta autíčka by byla nabouraná do stromů, které rostou z vozovky… to by asi byla zajímavá situace,“ popisuje Masker, jak k němu přichází nápady.
Jak se jeho vizuální vyprávění rodí? Jak takový Maskerův obraz vzniká? Jak dlouho zpravidla pracuje na jednom plátně? A ovlivňují ho stále jeho streetartové kořeny? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Přes graffiti jsem objevoval nové věci, rád jsem měl i gotiku a modernu, říká malíř Masker Matuška
Jeho barevný triptych, který jako kdyby na Zemi právě přistál z Měsíce, je možné vidět do srpna na kolektivní výstavě s názvem Wall Street v pražské Ville Pellé.
-
Umění mi změnilo život. Chci, aby se to stalo co největšímu počtu lidí, říká kurátor Radek Wohlmuth
„Celý život se zabývám bojem s mylnou představou, že umění je od života odtažené ghetto, které se lidí netýká. Snažím se to změnit,“ říká kurátor Radek Wohlmuth.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Připomeňte si Aloise Švehlíka jako Caesara v titulní roli Shakespearova dramatu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.