Fanfára pro Havla a nekonečný potlesk. Pražské jaro 1990 bylo magické
Snad nikdy nemělo Pražské jaro tak silnou a radostnou rezonanci s publikem jako v roce 1990, přesně před třiceti lety. Tematický večer na Vltavě připomíná atmosféru i nejvýraznější hosty – emigranta Rudolfa Firkušného a Leonarda Bernsteina – skrze dobové rozhovory a vzpomínky pamětníků. Zahajovací koncert otevírala prezidentská fanfára, která poprvé vítala Václava Havla. Samotný koncert pak končil nekonečným potleskem...
Začala se psát nová kapitola v dějinách této země i nová kapitola v historii festivalu Pražské jaro. V letošním roce Má vlast živě zaznít nemůže, ale o to silněji se můžeme vžít do událostí před třiceti lety. Tematický večer vysíláme 12. května 2020 ve 20.00.
Rafael Kubelík se stal šéfdirigentem České filharmonie jako osmadvacetiletý v roce 1942 a Má vlast ho provázela celý život. Dirigoval ji v roce 1945 na Staroměstském náměstí jako koncert díkůvzdání a v prvních letech po válce také v mnoha českých městech. V roce 1948 odešel do emigrace, i když se ho komunisté všemi způsoby snažili získat na svou stranu.
Čtěte také
Opustil jsem svou vlast, abych nemusel opustit národ.
Rafael Kubelík
Mou vlast pak dirigoval s mnoha světovými orchestry – v Americe ji natočil s Chicagským a Bostonským symfonickým orchestrem, dále s Vídeňskými filharmoniky a Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, kde byl od roku 1961 šéfdirigentem. V polovině 80. let ukončil svou dirigentskou dráhu, ale když se dozvěděl o listopadových událostech, ani na chvíli neváhal. A kromě neopakovatelného koncertu na Pražském jaru zopakoval tentýž program na Staroměstském náměstí v den prvních svobodných voleb.
Související
-
Má vlast v proměnách času. Jako hudba i jako symbol
Řadu památných snímků Smetanovy Mé vlasti připomenou pondělní Reflexe na státní svátek 28. října.
-
Marko Ivanović: Seznamovat nepoučeného posluchače s klasikou přes filmovou hudbu je cesta do pekel
Ze srbské vesnice přišel Marko Ivanović studovat pražskou konzervatoř. V České republice už zůstal a dnes působí jako šéfdirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno.
-
Ohlédnutí za Klavírním festivalem Rudolfa Firkušného 2019
Hovoří Dina Šnejdarová a Dita Hradecká, uvádí Jindřich Bálek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.