Má vlast v proměnách času. Jako hudba i jako symbol

28. říjen 2019

Řadu památných snímků Smetanovy Mé vlasti připomenou pondělní Reflexe na státní svátek 28. října. Má vlast se tento den hraje tradičně ve Smetanově síni obecního domu, protože právě zde byly podepsány všechny důležité dokumenty spojené se vznikem První republiky v roce 1918. Poslechněte si pořad Reflexe: Hudba! v pondělí 28. října od 13:00.

V hudebních ukázkách ale připomeneme různé snímky, včetně těch z Pražského jara, díky kterému máme zcela mimořádnou tradici v interpretaci této skladby. V domácích ukázkách se budeme pohybovat v rozmezí let 1929, kdy Talich natočil vůbec První Mou vlast, až po rok 2014, kdy Pražské jaro naposledy zahájil Jiří Bělohlávek.

Z domácích připomeneme a další dva stěžejní nahrávky Václava Talicha z let 1939 a 1954. A ze světových oba americké snímky, které natočil Rafael Kubelík. Od něj vede cesta k dirigentovi Danielu Barenboimovi, který se Mé vlasti věnoval v roce 2017. 

03151471.jpeg

Připomeneme i poslední Pražské jaro, kdy v tomto díle vystoupili Bamberští symfonikové, tedy orchestr založený po válce mimo jiné z Němců nuceně vystěhovaných z Prahy a z pohraničí. Mezinárodní ohlas a symbolické poselství jsou u této skladby stejně důležité, jako její vlastenecké jádro. Slavíme den odtržení od Rakouska, ale Vídeňští filharmonikové umějí Vltavu skvěle, jak bude patrné ze závěrečné Karajanovy nahrávky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.