Pracovna: V ateliéru fotografky Alžběty Jungrové
Alžběta Jungrová (1978) vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici. Fotit ale začala už jako dítě. Pracovala pro řadu velkých českých deníků a v letech 2000–2002 žila v USA a Londýně.
Je jednou ze zakládajících členů skupiny 400ASA. Až do svých 36 let se často pohybovala v mezních situacích v různých koutech světa. Fotila například překupníky heroinu na afghánsko-pákistánských hranicích, HIV pozitivní děti v Afghánistánu nebo pracující děti v pákistánské cihelně v Péšávaru. Je držitelkou cen Czech Press Photo a Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Základem její tvorby je dokumentární a reportážní fotografie. Dnes pracuje hlavně na své volné tvorbě a časosběrných dokumentech, vytváří komerční a reklamní fotografie na zakázku, portréty a podílí si i na charitativních projektech. Ve svém díle se zajímá hlavně o lidské emoce a hledání hranic v sobě samé. Kromě fotografického papíru ráda experimentuje a pro tisk používá i méně tradiční materiály jako jsou sklo, textilie, zrcadla nebo plexisklo.
Související
-
Alžběta Jungrová: Focení v ženské věznici mě sejmulo skoro stejně jako Afrika nebo Pákistán
„Focení miluju, ale nemyslím si, že nějaká fotka stojí za to, abych se přestala chovat jako člověk,“ říká přední česká fotografka Alžběta Jungrová.
-
Pracovna: V ateliéru spisovatelky, ilustrátorky a copywriterky Marie König Dudziakové
Dlouhodobě se zajímá o tetování, tělesné modifikace, propojování těla a technologie , piercing a kyberpunk.
-
Pracovna: Ve střižně s Veronikou Liškovou a Hedvikou Hansalovou
Poslechněte si rozhovor přímo ze střižny, kde obě umělkyně pracovaly na filmu Rok vdovy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.