Pracovna: V ateliéru fotografky Alžběty Jungrové

13. květen 2024

Alžběta Jungrová (1978) vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici. Fotit ale začala už jako dítě. Pracovala pro řadu velkých českých deníků a v letech 2000–2002 žila v USA a Londýně.

Je jednou ze zakládajících členů skupiny 400ASA. Až do svých 36 let se často pohybovala v mezních situacích v různých koutech světa. Fotila například překupníky heroinu na afghánsko-pákistánských hranicích, HIV pozitivní děti v Afghánistánu nebo pracující děti v pákistánské cihelně v Péšávaru. Je držitelkou cen Czech Press Photo a Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Základem její tvorby je dokumentární a reportážní fotografie. Dnes pracuje hlavně na své volné tvorbě a časosběrných dokumentech, vytváří komerční a reklamní fotografie na zakázku, portréty a podílí si i na charitativních projektech. Ve svém díle se zajímá hlavně o lidské emoce a hledání hranic v sobě samé. Kromě fotografického papíru ráda experimentuje a pro tisk používá i méně tradiční materiály jako jsou sklo, textilie, zrcadla nebo plexisklo.

autor: zuf
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.