Pracovna: V ateliéru spisovatelky, ilustrátorky a copywriterky Marie König Dudziakové
Marie König Dudziaková (1987) vystudovala žurnalistiku na UK v Praze. Je spisovatelkou, ilustrátorkou a copywriterkou na volné noze. Dlouhodobě se zajímá o tetování, tělesné modifikace, propojování těla a technologie , piercing a kyberpunk.
Věnuje se také komiksu. Je autorkou knih V očekávání, Návrat z píškoviště nebo Hlášky z Hellu. Podílela se také například na divadelní hře Milý Karle! a odborných publikacích Tělo, Tělo 2.0 a Tělo 2.1. Svými ilustracemi a texty přispívá i do časopisu pro děti Raketa.
Do jejího ateliéru na pražské Letné, který má společně s manželem – muzikantem a výtvarníkem Jakubem Königem, se vypravila i naše reportérka Zuzana Filípkovou. Rozhovor z této návštěvy si můžete pustit zde.
V sérii Pracovna najdete i rozhovor se zakladatelem kapely Obří broskev Jakubem Königem. Tento muzikant a výtvarník je známý také pod pseudonymem Kittchen, hraje i s kapelou Zvíře jménem podzim a tvoří také pod svým vlastním jménem. Za své poslední album Hvězdy se dočkal hned několika nominací na prestižní hudební ceny.
Související
-
Mateřské bezčasí jako forma poezie i komiksu
Jak se změna životní role a prožívání času v mateřství může proměnit v umělecké dílo? O svých zkušenostech a tvorbě mluví Marie König Dudziaková a Olga Škochová Bláhová.
-
Pracovna: V ateliéru muzikanta, písničkáře, textaře, výtvarníka a blogera Jakuba Königa
Jakub König studoval scenáristiku na FAMU a později obor text a scénář na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Od roku 2011 se vydal na sólovou dráhu pod pseudonymem Kittchen.
-
Když maluju a vedle si kreslí moje dcera, cítím, jak svítím spokojeností, říká výtvarník Jakub König
Roky se snažil, aby jej živilo jen umění. „Je to jediná práce, která mě naplňuje a při které neselhávám,“ říká. Během první covidové vlny se mu to podařilo.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.