Pracovna: V liberecké galerii za historikem umění Filipem Suchomelem
Filip Suchomel (1966) je český historik umění, japanolog a pedagog. Od jara roku 2023 působí jako ředitel Oblastní galerie Liberec. Ve své odborné práci se dlouhodobě zabývá japonským a čínským užitým uměním, grafice a fotografii. Od roku 1994 pracoval v Náprstkově muzeu v Praze jako vedoucí asijského umění. Po stipendijním pobytu v Japonsku byl v polovině devadesátých let jmenován ředitelem Sbírky asijského umění v Národní galerii Praha.
Mezi roky 2002 a 2003 pobýval v rámci stipendia v Tokiu, kde studoval teorii restaurování japonských laků. Od roku 2005 pracoval po dobu dvou let jako hlavní kurátor Moravské galerie v Brně. Jako pedagog působil například na VŠUP, AMU nebo FF UK v Praze. Nyní přednáší na Katedře designu na Technické univerzitě v Liberci.
Filip Suchomel je také autorem mnoha knih, ve kterých se zabývá převážně asijským umění. Namátkou napsal Prchavý svět japonského dřevorytu, Krása a elegance – laky Dálného východu, Námořní deník Erwina Dubského. Sbírka albuminových fotografií ze 70. let 19. století z Japonska nebo Šašin, šašin!! Japonská fotografie 19. století. Praha: Národní galerie v Praze.
Dnes je pro tohoto muže hlavní pracovní náplní starost o Oblastní galerii Liberec. Co jako ředitel přinesl a bude přinášet této instituci, se dozvíte v následujícím rozhovoru pod titulem Pracovna Filipa Suchomela. Reportérka Zuzana Filípková jej navštívila přímo v jeho kanceláři v novorenesanční budově bývalých městských lázní, kde galerie sídlí.
Související
-
Regionální galerie hůř shánějí kurátory. Při propagaci sází na sociální sítě i plakáty
Saša Michailidis se ptá ředitele Oblastní galerie Liberec Filipa Suchomela a ředitele Epo1 v Trutnově Jana Kunzeho.
-
Zajímají mě vazby mezi Východem a Západem, říká ředitel Oblastní galerie Liberec Filip Suchomel
Orientalista a historik umění Filip Suchomel studoval v Japonsku porcelán z Arity a restaurování speciálních laků. Fascinovala ho japonská sbírka v Náprstkově muzeu.
-
Pracovna: V ateliéru malíře a grafika Patrika Hábla
Výtvarník Patrik Hábl (1975) patří na naší umělecké scéně k nejvýraznějším malířův střední generace. Znají ho ale i za hranicemi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.