Pracovna: Na návštěvě u architektky Kláry Koldové a produktového designéra Eduarda Herrmanna
Architektka Klára Koldová (1990) a produktový designér Eduard Herrmann (1989) jsou manželé a teprve loni spolu založili studio Nami ñami. Jejich budoucí cestu jim ukázal mimo jiné i pobyt v Portugalsku, kde byli na kreativní rezidenci. Tvořili tu hlavně rukama a suroviny čerpali z místních zdrojů. Dnes si chtějí jít vlastní cestou, spolupracovat a dělat udržitelný design z lokálních materiálů.
V Portugalsku vytvořili například kolekci svítidel pro portugalský dům Ivy Burkertové, která v něm pořádá kreativní rezidence. Vyrobili je z černé břidlice z pobřežních útesů a surového dřeva z tamních lesů. Ovlivnění okolní atmosférou udělali také lampu a stolek ze starého rybářského náčiní nebo objekty, ve kterých se objevily kousky plastů vyplavené oceánem.
Koldová a Herrmann tvoří také herní instalace pro děti. Říkají jim Nami Play a v dětech mají rozvíjet svobodnou hru. Vymezují se proti typizovaným a konvenčně řešeným hřištím a dětským koutkům ve veřejném prostoru. Navrhují je tak, aby v nich děti měly takové objekty, se kterými si mohou vymyslet mnoho variant, jak si s nimi hrát. Manželé baví experimentovat a jít si vlastní cestou.
Klára Koldová se kromě studia nami ñami věnuje i dále architektuře. Eduard Herrmann pracuje i jako produktový designér mimo vlastní značku. Dříve spolupracoval s Matějem Coufalem, se kterým tvořili pod hlavičkou studia Herrmann&Coufal.
Související
-
Pracovna: U typografky a grafické designérky Jany Vahalíkové
Jana Vahalíková je grafická designérka a typografka. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Knižní kultury a písma u profesora Jana Solpery.
-
Pracovna: Na návštěvě u návrhářky a hudebnice Zuzany Smatanové alias SJU
Po absolvování VŠE v Praze odjela studovat finance na Kingston Univerzity do Londýna. I přes to, že studovala ekonomii, táhlo ji to spíše uměleckým směrem.
-
Pracovna: V ateliéru fotografky Alžběty Jungrové
Alžběta Jungrová vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici a fotit ale začala už jako dítě.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.