Pracovna: U typografky a grafické designérky Jany Vahalíkové
Jana Vahalíková (1972) je grafická designérka a typografka. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru Knižní kultury a písma u profesora Jana Solpery. Dnes patří mezi výrazné osobnosti grafického designu a na svém kontě má desítky knižních titulů, kterým dala svou originální tvář.
Ve své práci se věnovala také komerčním zakázkám a to v rámci Studia Marvil. Podstatu její práce ale najdete v titulech jako jsou například čtyřsvazkové Deníky Pavla Juráčka, edice angloamerických autorů, grafická podoba edice Česká knižnici ale i třeba souborné vydání Maus.
Spolupracuje s řadou významných nakladatelství jako jsou Argo, Torst, Host a grafickou podobu dává i řadě výtvarných katalogů a výstav. Jednou z nich byla i velká výstava Národní galerie Praha ve Valdštejnské jízdárně s názvem Budha zblízka. Nyní pracuje například na katalogu k výstavě Jakuba Špaňhela. Získala také několik ocenění v soutěži Nejkrásnější české knihy a Cenu Arna Sáňky a cenu Red Dot Design Award.
Jana Vahalíková ráda kreslí, běhá, má ráda Japonsko a její šatník, kterému dominuje černá a bílá, se prý obejde bez barev.
Rozdělanou má často desítku knih najednou, svou práci miluje, což poznáte nejen z titulů, na kterých pracovala, ale i když si s ní o typografii a grafickém designu povídáte.
Související
-
Regionální galerie hůř shánějí kurátory. Při propagaci sází na sociální sítě i plakáty
Saša Michailidis se ptá ředitele Oblastní galerie Liberec Filipa Suchomela a ředitele Epo1 v Trutnově Jana Kunzeho.
-
Zajímají mě vazby mezi Východem a Západem, říká ředitel Oblastní galerie Liberec Filip Suchomel
Orientalista a historik umění Filip Suchomel studoval v Japonsku porcelán z Arity a restaurování speciálních laků. Fascinovala ho japonská sbírka v Náprstkově muzeu.
-
Pracovna: V ateliéru malíře a grafika Patrika Hábla
Výtvarník Patrik Hábl (1975) patří na naší umělecké scéně k nejvýraznějším malířův střední generace. Znají ho ale i za hranicemi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka