Zajímají mě vazby mezi Východem a Západem, říká Filip Suchomel. V liberecké galerii plánuje nadnárodní výstavy i nový pohled na známé umělce
Orientalista, japanolog a historik umění Filip Suchomel studoval v Japonsku porcelán z Arity a také restaurování speciálních laků. Fascinovala ho japonská sbírka v Náprstkově muzeu, asijskému umění se pak věnoval i v Národní galerii. Od března letošního roku vede z pozice ředitele Oblastní galerii Liberec. Jak moc se jeho specializace propíše do výstavního plánu? Jakými nástroji chce otevřít pátou největší instituci širší veřejnosti? Ve Vizitce se ho ptal Ondřej Cihlář.
Související
-
Utopie žije. Chci nabízet umění s přesahem, Hilma af Klint je objev, říká galerista David Voda
Coby rodilý Olomoučan se David Voda domníval, že se po studiích dějin umění bude věnovat baroku. Pak jej matka zavedla do Galerie pod loubím a on se seznámil s modernou.
-
Společné výlety na výstavy bývaly pro mé pacienty prvním setkáním s uměním, říká galerista Gronský
Nemá mail ani mobil, to je pozůstatek z dob, kdy pracoval jako ambulantní psychiatr a potřeboval mít čistou hlavu. Rád by se potkal s Hieronymem Boschem a Franzem Kafkou.
-
Umění mi změnilo život. Chci, aby se to stalo co největšímu počtu lidí, říká kurátor Radek Wohlmuth
„Celý život se zabývám bojem s mylnou představou, že umění je od života odtažené ghetto, které se lidí netýká. Snažím se to změnit,“ říká kurátor Radek Wohlmuth.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.