Utopie žije. Chci nabízet umění s duchovním přesahem, Hilma af Klint je velký objev současné kunsthistorie, říká galerista David Voda
Coby rodilý Olomoučan se David Voda domníval, že se po studiích dějin umění bude věnovat baroku. Pak jej ale matka zavedla do Galerie pod podloubím a on se seznámil s modernou. Svůj zájem postupně přenesl k avantgardě a spiritualismu, v Muzeu umění už před dvaceti lety uspořádal výstavu duchovně založeného malíře Rudolfa Michalika. Dnes se tomuto typu umělců věnuje ve své galerii Rub. S galeristou, básníkem a milovníkem nábytku ve stylu shaker mluvil ve Vizitce Michal Bureš.
Související
-
Společné výlety na výstavy bývaly pro mé pacienty prvním setkáním s uměním, říká galerista Gronský
Nemá mail ani mobil, to je pozůstatek z dob, kdy pracoval jako ambulantní psychiatr a potřeboval mít čistou hlavu. Rád by se potkal s Hieronymem Boschem a Franzem Kafkou.
-
Děti učíme, jakou má umělá inteligence motivaci, říká kurátor Michal Kučerák
Rodiče bavilo sbírat fyzické objekty, mladí sbírají digitální věci, přibližuje dramaturg Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání Michal Kučerák směr svého zájmu.
-
Národní galerie nemůže dělat výstavy jako v Tate, musí jít svojí cestou, říká kurátor Michal Novotný
„Zdá se, že je autentické, ale ono je sestříhané a zinscenované. A přesně takhle dnes funguje intimita,“ říká ředitel Sbírky moderního a současného umění v Národní galerii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.