Léto v undergroundu
Poslechněte si
-
Koncert bez hranic: Léto v undergroundu tentokrát s Načevou
Jedním z důvodů, proč tíhnout k sofistikovanějším hudebním směrům a interpretům, je kvalita zpívaného textu. To platí dvojnásob u hudebních projektů Moniky Načevy.
Pavel Kohout: Safari. Aktovka ze života disidentského spisovatele
Po aktovkách Atestu a Marastu se Pavel Kohout vrátil k postavě Ferdinanda Vaňka ve hře Safari. Odehrává se v Rakousku a vychází z autorových vlastních zkušeností emigranta.
Úkrok ze světa velké literatury. Existuje ještě dnes literární underground?
Můžeme ho hledat tam, kde se lidé pouští do vydávání knih vlastním nákladem nebo kde vydávají autorské knihy, ale i u samizdatových nakladatelů, kteří se obejdou bez ISBN.
Přepad mě velký smutek. Ivan Martin Jirous listuje básnickou pozůstalostí Zdeňka Matěje Kuděje
Ivan Martin Jirous čte verše českého spisovatele, překladatele a tuláka, originální postavy bohémské družiny Jaroslava Haška.
Underground je veselé ghetto, říká Vladimír “Lábus“ Drápal, který komentuje 20 let Guerilla Records
Jaké byly dvě dekády vydavatelství, které se specializuje na český underground? Z jakých myšlenek vzniklo a jak se Guerilla Records daří je zpřítomňovat v současnosti?
Ivan Martin Jirous: Domov je místo, kde jseš. Magor dětem i z vězení
Rozhlasová kompozice z knihy Magor dětem a z autorovy vězeňské korespondence. Texty interpretuje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor v dialogu s Hynkem Chmelařem.
Zkušenost exilu. Příběhy Boba Krčila, Jana Čepa nebo Egona Hostovského
Raději odejít do cizí země, opustit rodinu a přátele než žít v totalitním státě. Poslechněte si povídky sedmi autorů, kteří v letech 1948 až 1989 odešli za svobodou.
Osudy Františka „Čuňase“ Stárka. Životní příběh legendy českého undergroundu
Narodil se v roce 1952 v Plzni. Když mu bylo dvaadvacet let, opět se do svého rodiště na pár měsíců vrátil. Tentokrát ovšem na Bory do pověstné věznice.
Co mainstream nemůže nabídnout? Ostrůvky pozitivní deviace
Co dnes znamená slovo underground? Vždy jde o společenství, či síť lidí, kteří se vzájemně znají. Dokážou si pomoci a sdílení společného zážitku je pro ně víc než profit.
Milan Šimečka: O velkých a malých dějinách. Jak si chránit svoje sny a nenechat se semlít?
Kapitola z knihy Kruhová obrana, kterou napsal Milan Šimečka před rokem 1989 jako osobní výzvu a povzbuzení lidem v totalitním státě.
Egon Bondy: Budu dělat zkoušky z mytí nádobí
Fragment rozsáhlejšího eseje z roku 1979, který vyšel rovněž pod názvem Markétě Machovcové. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Jiří Dienstbier: Příjem. Hrdinové Havlovy Audience se setkávají v komunistickém kriminále
Jiří Dienstbier dedikoval v roce 1984 svoji aktovku Příjem Václavu Havlovi „k prvnímu společnému roku na svobodě“.
Kozelka, Krchovský, Topol, Placák a Pelc. Povídky pěti osobností českého undergroundu
V rámci Léta v undergroundu uslyšíte pětici textů z 80. (nebo raných 90.) let. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Když jsem narazil na těžká místa v Nahém obědě, napsal jsem Burroughsovi, říká Josef Rauvolf
Stále překládá z angličtiny, chystá dva rozsáhlé texty o svém srdečním beatnikovi Williamu Burroughsovi, články o hudbě a literatuře přispívá na kulturní web ČT24.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »
Léto v undergroundu
Vltavské Léto v undergroundu nabídne premiéru rukopisu Jáchyma Topola, texty Jirouse, Bondyho, hudbu Plastiků i Načevy. V létě se zaměříme na český kulturní underground a připomeneme si dvojité výročí Václava Havla, 10 let od úmrtí Ivana Martina Jirouse či dvojité výročí Milana „Mejly“ Hlavsy. Nabídneme mnoho premiér a zmapujeme okrajové kulturní aktivity (kapely, spisovatele, uskupení, kulturní podniky, kluby nebo vydavatelství). Projekt se bude prolínat celým vysíláním stanice Vltava, od literárně-dramatických žánrů přes hudbu až k publicistice.
E-shop Českého rozhlasu
Sledujte nás