Úkrok ze světa velké literatury. Existuje ještě dnes literární underground?

30. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Underground v současné literatuře

Můžeme ho hledat tam, kde se lidé pouští do vydávání knih vlastním nákladem, kde vydávají autorské knihy, ale i u samizdatových nakladatelů, kteří se obejdou bez ISBN, exemplářů v knihovnách a knihy distribují mimo běžné sítě a někdy i zcela zdarma. Faktem zůstává, že bez státem prováděné institucionalizované cenzury srovnání s normalizační érou pokulhává.

02329693.jpeg

Zmapovat veškeré samizdatové aktivity dnešní doby je nemožné. Svépomocí se vydávají nejen beletristické pokusy, ale i vědecké texty a tiskoviny různých zájmových spolků. Tato minisérie pouze nakročuje do světa literárního undergroundu. Nemapuje současné snahy autorů spjatých se samizdatem předlistopadových let, ale soustředí se na ty, kteří se v dnešní době rozhodli dobrovolně věnovat literatuře na okraji, či spíše za okrajem.

Jaké jsou jejich motivace? Jak samizdat a underground vnímají? Cítí ještě kontinuitu s aktivitami předlistopadových autorů, kteří vydávali v samizdatu?

Ladislav Čumba v pořadu Liberatura

O současném českém literárním undergroundu jsme hovořili s Jaroslavem Tvrdoňem – vysokoškolským pedagogem a knižním grafikem, který byl za vlastní knižní úpravy několikrát oceněn v soutěži Nejkrásnější české knihy roku. Roku 2010 založil spolu s Petrem Janušem nakladatelské studio Rubato. Nyní provozuje vlastní samizdatové nakladatelství Officina Praga. Druhým respondentem je spisovatel a pedagog Ladislav Čumba. I jeho Wittgensteinova kniha faktů, jež vyšla roku 2016 v nakladatelství Argo, byla původně samizdatem. 

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související