Co mainstream nemůže nabídnout? Ostrůvky pozitivní deviace

23. srpen 2021

Co znamená slovo underground v dnešní době? Je to pouze synonymum pro finanční nezávislost? Tvrdohlavé přesvědčení, že nezávislost hudby končí v momentě, kdy do hry vstupují cizí finance?

Cenzura do hudební produkce nezasahuje. Nahrávání a vydávání hudby digitálně i na fyzických nosičích je dostupné všem nadšencům, jež jsou ochotni investovat své peníze do mnohdy prodělečných podniků. Zapomínáme ale na jednu věc, kterou má i dnešní underground společnou s tím předlistopadovým. Jde o společenství lidí, kteří se vzájemně znají, dokážou si pomoci a sdílení společného zážitku je pro ně víc než profit. 

Tento seriál si neklade za cíl zmapovat všechny podobně fungující společenství působící v Čechách a na Moravě. Soustředí se na segment, pro který byl v 90. letech inspirací punk a hardcore. Oporou se pro něj stal Klub 007 na pražském Strahově a později vydavatelské i promotérské aktivity sdružení Silver Rocket. Někteří z respondentů z této série rozhovorů, na jejich koncertech vyrostli, jiní už v odlehlých částech naší republiky pořádali vlastní akce a festivaly. Není náhodou, že se v průběhu posledních dvaceti let jejich cesty setkaly. 

Klub 007

Krom míst spojující tuto komunitu (Praha, Polabí, Broumovsko aj.), je třeba zmínit i provázanost generační. Od otců zakladatelů, kteří už mají za sebou abrahámoviny k nejmladší generaci, nerozené v 90. letech, se všichni vzájemně podporují ať už vydavatelsky, či v rámci pořádání koncertů.

Respondenti seriálu:

1. díl – Adam Nenadál – Lokal Rekorc
www.lokalrekorc.cz

2. díl – Petr Somogyi – Silver Rocket
www.silver-rocket.org

3. díl – Petr Osoba – Šrumec
srumec.wordpress.com

4. díl – Michal Milko a Zbyněk Moravec – Sakraphon
www.sakraphon.cz

5. díl – Tadeáš Polák – Klinika a Severní nástupiště
severninastupiste.tumblr.com
klinika.451.cz

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související