Co mainstream nemůže nabídnout? Ostrůvky pozitivní deviace
Co znamená slovo underground v dnešní době? Je to pouze synonymum pro finanční nezávislost? Tvrdohlavé přesvědčení, že nezávislost hudby končí v momentě, kdy do hry vstupují cizí finance?
Cenzura do hudební produkce nezasahuje. Nahrávání a vydávání hudby digitálně i na fyzických nosičích je dostupné všem nadšencům, jež jsou ochotni investovat své peníze do mnohdy prodělečných podniků. Zapomínáme ale na jednu věc, kterou má i dnešní underground společnou s tím předlistopadovým. Jde o společenství lidí, kteří se vzájemně znají, dokážou si pomoci a sdílení společného zážitku je pro ně víc než profit.
Tento seriál si neklade za cíl zmapovat všechny podobně fungující společenství působící v Čechách a na Moravě. Soustředí se na segment, pro který byl v 90. letech inspirací punk a hardcore. Oporou se pro něj stal Klub 007 na pražském Strahově a později vydavatelské i promotérské aktivity sdružení Silver Rocket. Někteří z respondentů z této série rozhovorů, na jejich koncertech vyrostli, jiní už v odlehlých částech naší republiky pořádali vlastní akce a festivaly. Není náhodou, že se v průběhu posledních dvaceti let jejich cesty setkaly.
Krom míst spojující tuto komunitu (Praha, Polabí, Broumovsko aj.), je třeba zmínit i provázanost generační. Od otců zakladatelů, kteří už mají za sebou abrahámoviny k nejmladší generaci, nerozené v 90. letech, se všichni vzájemně podporují ať už vydavatelsky, či v rámci pořádání koncertů.
Respondenti seriálu:
1. díl – Adam Nenadál – Lokal Rekorc
www.lokalrekorc.cz
2. díl – Petr Somogyi – Silver Rocket
www.silver-rocket.org
3. díl – Petr Osoba – Šrumec
srumec.wordpress.com
4. díl – Michal Milko a Zbyněk Moravec – Sakraphon
www.sakraphon.cz
5. díl – Tadeáš Polák – Klinika a Severní nástupiště
severninastupiste.tumblr.com
klinika.451.cz
Související
-
Úkrok ze světa velké literatury. Existuje ještě dnes literární underground?
Můžeme ho hledat tam, kde se lidé pouští do vydávání knih vlastním nákladem nebo kde vydávají autorské knihy, ale i u samizdatových nakladatelů, kteří se obejdou bez ISBN.
-
Souzvuk undergroundu, víry a poezie. Vysočina jako bod Archimedův a také Achillova pata
Antologie z básní Jakuba Demla, Bohuslava Reynka, Suzanne Renaudové, Antonína Slavíčka a dalších. Účinkují Jana Doležalová, Jan Hartl, Viktor Preiss a Rostislav Novák.
-
Léto v undergroundu nabídne premiéru rukopisu Jáchyma Topola, hudbu Plastiků i Načevy
Tropické teploty nemilosrdně udeřily. Je nejvyšší čas se zchladit. V podzemí je přece vždycky nejlépe, a tak se s Vltavou rovnýma nohama vrhněme do Léta v undergroundu!
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka