Koncert bez hranic: Léto v undergroundu tentokrát s Načevou
Jedním z pádných důvodů, proč tíhnout k sofistikovanějším hudebním směrům a interpretům, je bezpochyby kvalita zpívaného textu. To platí dvojnásob u hudebních projektů zpěvačky a herečky Moniky Načevy.
Nejprve uslyšíte záznam koncertu, který se konal na podzim roku 2019 v rámci pořadu Studio Live v karlínském studiu A Českého rozhlasu. Pro Moniku Načevu i její spoluhráče šlo o pomyslný návrat na místo činu. V roce 2016 totiž právě zde natáčeli akustické album Na svahu, na němž fenomenální český kytarista Michal Pavlíček spolu se členy Kvarteta Pavla Bořkovce vytvořili působivé akustické aranže opřádající texty Jáchyma Topola.
V druhé části pořadu zamíříme na letošní ročník tradičního hudebního festivalu v Boskovicích. Načeva sem přivezla projekt Zdivočelí koně, na kterém se kromě ní podílí klávesista David Kabzan a bubenice Markéta Pták. „Jako hlavního skladatele na desce jsem si vybrala Davida Kabzana, který pro mě už v roce 1996 složil skladbu Nebe je rudý. Měla jsem také jasnou představu o bicích, chtěla jsem ženu. Proto jsem oslovila Markétu Pták, se kterou hraji v divadle,” uvádí Načeva.
Předmětem jejího zájmu se tentokrát stali básníci a básnířky pronásledovaní v 60. a 80. letech minulým režimem – Pavel Zajíček, Ivan Martin Jirous, Vladimíra Čerepková, Václav Hrabě, Věra Jirousová nebo Šárka Smazalová.
Související
-
Monika Načeva: Ráda zpívám nadčasové básně. Sama ale básník nejsem, jsem médium
Dobrá báseň je hudba sama o sobě – i tak přemýšlí o poezii, kterou zhudebňuje, zpěvačka a herečka Monika Načeva. Nové album Zdivočelí koně vydává 4. června.
-
Pavlíček, Načeva a Pavel Bořkovec Quartet. Mimořádný koncert hvězd české alternativy
Mimořádný projekt hvězd české alternativy se po třech letech vrací do ikonického Studia A v pražském Karlíně. Podívejte se na video. Moderuje Markéta Kaňková.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.