Underground je veselé ghetto, říká Vladimír “Lábus“ Drápal, který komentuje 20 let Guerilla Records

26. srpen 2021

Jaké byly dvě dekády vydavatelství, které se specializuje na český underground? Z jakých myšlenek vzniklo a jak se Guerilla Records daří je zpřítomňovat v současnosti?

V pořadu zazní rekonstruované staré archivní nahrávky, např. s písničkářem Charlie Soukupem (1979) nebo se skupinou Umělá hmota (1976), projekty vzniklé až po roce 1990, například sólový program Milana Hlavsy Šílenství, i ukázky z nových alb z letošního roku – třeba pár dní stará deska Časomlejn skupiny Aku Aku.

„Já jsem přesvědčený, že underground je postoj, i duchovní, a že to znamená být otevřený všemu, neklást umělé překážky a zábrany, prožívat život v radosti. Underground je vlastně veselé ghetto, kterým i po těch svých patnácti minutách slávy v devadesátých letech zůstal“, konstatuje v pořadu Lábus a dodává: „Ta myšlenka a svoboda projevu tam pro mě jako vydavatele vždycky musí být přítomna.“

autor: Aleš Opekar
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.