Pavel Kohout: Safari. Aktovka ze života disidentského spisovatele
Po aktovkách Atestu a Marastu se Pavel Kohout vrátil k postavě Ferdinanda Vaňka ve hře Safari z roku 1985. Odehrává se v Rakousku, kam byl Vaněk vyštván do exilu. Jako host je přizván do diskusního pořadu, ve společnosti rakouských celebrit se však nakonec nedostane ke slovu. Místo toho musí trpně sledovat slovní půtky ideologicky nesmiřitelně rozdělených účastníků debaty. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Postavu Ferdinanda Vaňka (ve hře Vernisáž se tato postava jmenuje Bedřich) poprvé použil Václav Havel v Audienci z roku 1975. Po Havlovi si postavu Vaňka půjčili Pavel Kohout do her Atest, Marast a v němčině napsané Safari. Pavel Landovský Vaňka učinil hlavním hrdinou hry Arest, když před tím byl vedlejší postavou jeho hry Sanitární noc z roku 1976. Vaněk je dále hlavní postavou hry Jiřího Dienstbiera Příjem. Dodejme, že Ferdinand Vaněk se také objevil v Stoppardově hře Rock´n´Roll a v nedávné době ho pro české jeviště oživil Marek Hejduk ve hře Rest.
Čtěte také
Inspirací pro hru Safari (1985) byl rozhovor, který Pavel Kohout jako disident poskytl v rakouské televizi. Také jeho Vaněk se ocitá mezi vídeňskou intelektuální elitou, která jej ovšem v rozhovoru okázale ignoruje: herečka se zajímá o životní prostředí, ale o situaci disidenta Vaňka nic neví, dramatik jej obviňuje z rozeštvávání socialistické jednoty, kritik vůbec neuznává, že by v socialistickém bloku existovala zakázaná literatura – a všichni dohromady komolí Vaňkovo jméno. Snad se mu podaří sdělit alespoň moderátorkou žádaný recept na švestkové knedlíky…
Rozhlasovou inscenaci v roce 2008 natočila režisérka Hana Kofránková a v hlavních rolích se představili Bára Štěpánová, Gabriela Vránová, Pavel Rímský, Tomáš Pavelka, Aleš Procházka a Jiří Štěpnička. Roli Ferdinanda Vaňka ztvárnil Jiří Ornest.
Související
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.