Ivan Martin Jirous: Domov je místo, kde jseš. Magor dětem i z vězení

23. srpen 2021

Rozhlasová kompozice z knihy Magor dětem a z autorovy vězeňské korespondence. Uvádíme v rámci letošního vltavského Léta v undergroundu a jako připomínku desátého výročí úmrtí Ivana Martina Jirouse. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravila a režijně nastudovala: Jana Franková
Účinkují: Hynek Chmelař, členové DRDS
Hudba: Jakub Sejkora
Natočeno: v roce 2018

Básník Ivan Martin Jirous (1944–2011), vůdčí postava českého undergroundu, dokázal v českých kriminálech – jako vězeň husákovského režimu – napsat navzdory úděsným podmínkám, sbírku básní. A také pohádky a veršované říkanky pro své dcery Františku a Martu, které byly později shrnuty do knížky Magor dětem. A právě tyto Jirousovy texty interpretuje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor v dialogu s Hynkem Chmelařem. 

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.