Významná ruská dramatička Asja Vološina si ve hře Crime vypořádává účty se svými krajany

23. únor 2023

Jak rusko-ukrajinský konflikt vidí expatriotka Asja Vološina, která si okamžitě po vojenské invazi své země na území sousedního státu sbalila kufry a Rusko (podle vlastních slov nejspíš definitivně) opustila? To se snaží přiblížit její nejnovější hra Crime, jejíž scénické čtení v režii Tomáše Soldána přichystalo na dnešek pražské divadlo MeetFactory.

Poté, co našla azyl v Izraeli, pustila se Asja do práce. Pro svou dramatickou výpověď o průběhu války shromáždila množství dokumentárního materiálu, který se ve hře skládá v mozaiku zpravodajských výstupů a útržků autentické online komunikace s přáteli, rodinou nebo třeba anonymními přispěvateli webových diskuzních fór. Částečně smyšlený rámec pak tvoří milostný vztah hrdinky (opatřené autobiografickými rysy) s ukrajinským mládencem. Redaktorka Šárka Švábová ohledávala hru v rozhovorech s tvůrci jejího scénického tvaru i se samotnou autorkou.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.