Ukrajinský boj o přežití i o vlastní duši. Dušan David Pařízek nastudoval Moskoviádu

9. únor 2023

Inscenací Moskoviáda se režisér Dušan David Pařízek opět prezentuje v Praze. Pro svůj další come back zdramatizoval novelu ukrajinského spisovatele Jurije Andruchovyče, která už v roce 1993 demaskovala podstatu ruské „hry na demokracii“. Na scéně Divadla X10 v ní vystupuje Pařízkův osvědčený herecký tým složený z Gabriely Míčové, Stanislava Majera a Martina Pechláta, doplněný o Václava Marholda. 

Moskoviáda nechává svého hlavního hrdinu, ukrajinského básníka Ottu von F., spolu s diváky proplouvat neutěšenou realitou hlavního města multietnického, rozpadajícího se sovětského impéria. Jeho pouť má povahu snu, kde v útrobách zmírajícího molocha doutná věčný plamen touhy po moci i nevyhnutelná zkáza. O inscenaci s podtitulem „Ukrajinská anabáze. Strašidelná.“ se v ranní Mozaice rozhovořil režisér Dušan David Pařízek. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko