Vplujte s Pavlem Richterem do zákrut tichého undergroundu komunistického Československa
Kvas alternativní hudby na pomezí oficiální scény a ilegality byl v 70. a 80. letech barevný. Skladby její introvertnější větve komentuje kytarista Pavel Richter.
Když se řekne hudební underground, tak se většině posluchačů vybaví sound Plastic People of the Universe, DG 307 a dalších poměrně hlasitých kapel. Jenomže hudba na okraji nabízela, především v 80. letech, mnohem bohatší menu, často i v podobě tišší a méně extrovertní muziky.
Čtěte také
Projekty jako Amalgam, Relaxace, Máma Bubo nebo Vyšší populár se nechávaly inspirovat hudbou Briana Ena, krautrockerů, ale také exotickou world music Dálného východu, a za železnou oponou posluchačům zprostředkovávaly nečekaná delikátní hudební dobrodružství.
Hostem hudebního dramaturga Pavla Zelinky, který v ArtCafé sleduje právě tuto hudební linku, je Pavel Richter, výrazný muzikant, který za dob komunismu prošel právě hned několika tiššími sdruženími. Vedle už zmíněného Amalgamu můžeme jmenovat společného hraní s Lubošem Fidlerem a Oldřichem Janotou nebo jeho kapelu Richter Band. Pavel Richter do vltavského studia přináší i sólové nahrávky z poloviny 80. let, které nebyly dodnes vydány.
4. července od 20 hodin si v rámci pořadu Koncert bez hranic nenechte ujít koncert tria Janota, Fidler, Richter a Richter Bandu. 22. srpna pak ve stejném pořadu zazní také záznamy z Lucerny kapel Švehlík a Amalgam.
Související
-
Kouzlo pomalého, analogově elektronického světa Alessandra Cortiniho jen tak nepomine
Hudební dráha Alessandra Cortiniho je hony vzdálena standardnímu životopisu současného muzikanta populární scény. Není divu, že i jeho hudba se vzpírá konvencím.
-
Proměnlivý hudební záliv jménem Miasmah nabízí prostor k zamyšlení
Vydavatelství Miasmah slaví 15 let fungování. Label Erika Skodvina prošel vývojem od produkce indie elektroniky, přes post-klasiku až po řadu směrů infikovaných rockem.
-
Půlměsíc turecké nezávislé hudby se noří do tmy
Před patnácti roky bychom v Turecku hledali gotickou subkulturu marně. Dnes jsou turecké darkwave kapely zajímavým exportním artiklem a koncertují po celém světě.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.