Válka zpětně působí mnohem silněji, zpracovat ji je nadlidský výkon, říká režisér Benjamin Tuček
Spolu s Davidem Čálkem natočili dokument Válečný zpravodaj o práci Martina Dorazína na Ukrajině. Na festivalu ve Varšavě dostal film hlavní cenu za dokument i cenu diváků. „V Polsku jsme se utvrdili, že poselství našeho filmu funguje mezinárodně,“ říkají ve Vizitce. Proč snímek není psychologickým rozborem novináře v terénu? A kdy jsou nejautentičtější obyčejné věci? Ptá se Ondřej Cihlář.
Související
-
Ukrajinština odráží mentalitu národa, je to jemný jazyk s lehkou ironií, říká ukrajinistka Víchová
V médiích komentuje dění na Ukrajině a na Ukrajinu také pravidelně vozí pomoc. V Praze působí coby redaktorka Ukrajinského žurnálu, organizuje Týden ukrajinského filmu.
-
Byl to hudebník, zemřel na frontě. Do boje odcházejí nejtalentovanější lidé, říká Marie Iljašenko
„Válka na Ukrajině byla do jisté míry nevyhnutelná. Starousedlíci věděli, jak dlouho se Rusko snaží Ukrajinu pohltit, dospělo to do nevratného bodu,“ říká Marie Iljašenko.
-
Zajímalo nás, jak většina soudí spor mezi dvěma menšinami, říká režisér Oběti Michal Blaško
„Zkraje války na Ukrajině se zvedla tříměsíční vlna solidarity. Pak začaly stoupat ceny energie, většina lidí se unavila a začala měnit názor,“ říká režisér Michal Blaško.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.