Spousta věcí v mém životě jsou náhody, komentuje zásadní okamžiky své nomádské existence Tereza Porybná, nová ředitelka Českého centra New York
Část dětství prožila ve Washingtonu D. C., gymnázium a vysokou školu studovala už v Praze, ale poté také v Amsterodamu, Paříži a na Harvardově univerzitě v USA s výzkumem na Aljašce.
Vyzkoušela si práci programové ředitelky festivalu Jeden svět, sloužila v rámci mise organizace Člověk v tísni v Etiopii, ředitelkou Českého centra v Londýně se stala už v 32 letech.
Jak podstatné je rozvíjet spoustu podob sebe sama, poznat se jinde, mimo svou vlast? Co je to společenství Les a pro koho vybudovala unikátní domov, otevřenou galerii Ovenecká 33 na Letné? Kam směřují její vize coby kulturní diplomatky v České národní budově na Manhattanu? Ptá se Renáta Spisarová.
Související
-
Vymýtit rčení „slibem nezarmoutíš“. Když v USA něco slíbíte, musí to platit, říká Rudy Linka
Ráno poslouchá švédský rozhlas a za ženu pojal Švédku. Jeho přízvuk odkazuje na leta v New Yorku. Obal jeho nové knihy Na cestě domů… vždycky ukazuje šumavskou chalupu.
-
Novosvětská je tu stále oblíbená, Američani díky ní považují Dvořáka za svého, říká Susan Lucak
Jak 180 let od jeho narození rezonuje jméno Antonína Dvořáka v USA? I o tom mluvila Renáta Spisarová se Susan Lucak, prezidentkou The Dvorak American Heritage Association.
-
Co nemůžu v životě mít, to si můžu nakreslit, říká výtvarnice Markéta Hlinovská
Výstava ke stému výročí úmrtí Franze Kafky v Českém centru v Paříži byla návratem k osudové lásce, kterou pro ni francouzská metropole představuje už přes třicet let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.