Když jedu na skejtu, na filozofii nemyslím, říká Tomáš Koblížek
Kulturní války je podle něj potřeba ne vyhrát, ale opustit. Napodobujeme se i v jazyce, a tak méně vyhrocená debata na internetu zmírní i uživatele, který je v jiné nadmíru agresivní. Nakolik je pro umění důležité, jak vznikalo a kdo je jeho autor? Jak Platónova Obrana Sokratova ovlivnila jeho život? A proč zůstává i v dnešní složité době optimistou? Ptá se Karolína Koubová.
Doba složitá. Dnešní svět očima filozofie
Poslechněte si filozofické debaty o tom, jaký je duch doby, odkud dnes pramení moc a síla, co má smysl se učit, čemu ještě věřit a odkud čerpat sílu a naději.
Související
-
Filozofie je luxus. Můžou si ho dovolit lidé, kteří jsou na tom dobře, říká Anna Beata Háblová
Moderuje podcast Doba složitá, píše romány a věnuje se slam poetry. Na architektuře se jí vždy líbilo to, že snoubí humanitní i technické obory.
-
V meziprostoru, kde pouštíme otěže myšlení, se věci samy vyjeví, říká filozofka Alice Koubová
„Umění je forma odstupu od světa a zároveň zorientování se v něm,“ vysvětluje mimo jiné v rozhovoru s Karolínou Koubovou.
-
Doba složitá
Dnešní svět očima filozofie. Alice Koubová a Tomáš Koblížek v debatách s Annou Beatou Háblovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.