Město ve městě. Prozkoumejte s námi světově jedinečný a stylově rozmanitý komplex pražských pasáží
Když nemůžete za kulturou, přijde kultura za vámi. Český rozhlas Vltava přináší každý den tipy na kulturní akce, které můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Teď vám nabízíme možnost projít se jedinečným komplexem pražských pasáží. U každého dílu architektonického seriálu Mozaiky totiž najdete video sestavené z aktuálních fotek.
Fénix, Lucerna, Rokoko, Alfa, Lindt, Avion, Koruna. To všechno jsou pasáže, které na Václavském náměstí v Praze vznikly na počátku 20. století. Jejich existence souvisela s výstavbou obchodních paláců a jen málokterá metropole se může pochlubit tak složitou soustavou průchodů integrovaných do přízemí domů jako Praha.
Pasáže bývaly živé tepny velkoměsta, které dobu své největší slávy zažily ve 20. a 30. letech. Některé z nich zanikly, jiné poněkud zašly, ale většina z nich funguje dodnes a tvoří světově ojedinělý a stylově rozmanitý komplex charakteristický pro Prahu.
Lucerna
Rokoko a U Nováků
Koruna
Alfa
Světozor
Adria
Černá růže
Komedie
Merkur
Myslbek
Prohlédněte si několik srovnávacích fotografií i galerii vybraných snímků.
Fenoménu pražských pasáží se věnuje nový seriál Mozaiky, kterým nás provede redaktorka Alena Rokosová a architektka a pedagožka z FA ČVUT v Praze Michaela Brožová.
Čtěte také
„Jak můžeme při našich procházkách pasážemi vidět, většina z jich si zachovala svou stavebně-architektonickou podstatu i s původním vybavením a prvky. Některé pasáže se znovu probouzejí k životu, jsou rekonstruovány a dosahují své původní krásy, některé bohužel chátrají. Třeba pasáž v domě Uměleckého průmyslu na Národní třídě, která kdysi ohromovala otvíravým stropem, kterým pronikalo denní světlo. Dnes celý dům zeje prázdnotou a není jasné, co s ním bude. Komplex pražských pasáží nicméně představuje i ve světovém měřítku naprosto unikátní fenomén,“ říká Michaela Brožová. A upozorňuje na to, že ačkoli pasáže vznikly především v prvních čtyřiceti letech 20. století, jsou architektonicky, stylově i tvarově velmi rozmanité.
Vyjdete se s námi na architektonickou procházku do pasáží Lucerna, Rokoko, U Nováků, Koruna, Alfa, Světozor, Adria, Divadla Komedie, Merkur, Černá růže a seriál zakončíme v jedné z nejmladších pasáží z 90. let v pasáži Jiřího Grossmanna.
Nejnovější články
-
OBRAZEM: Pražské pasáže – město ve městě. Prohlédněte si srovnávací fotografie a galerii
Do pasáží, které na Václavském náměstí v Praze vznikly na počátku 20. století, můžete nyní nahlédnout prostřednictvím srovnávacích fotografií i galerií vybraných snímků.
-
Pasáž Myslbek spojuje Nové a Staré Město. A je dokladem proměny pražských pasáží
V závěrečném dílu seriálu o pražských pasážích se ze zlaté éry 20. a 30. let přesuneme blíž k současnosti. Podíváme se totiž do jedné z porevolučních pasáží.
-
Stylová vytříbenost dělá z pasáže Merkur jednu z nejkrásnějších v Praze. Na své oživení teprve čeká
Poslední pražskou pasáží vybudovanou před druhou světovou válkou byl Merkur. Tato pasáž, dnes známá spíše jako Štěpánská, spojuje ulice Štěpánskou a Ve Smečkách.
-
V pasáži Divadla Komedie bývala nejmodernější šermírna v Evropě a také Divadlo Vlasty Buriana
Ačkoli dodnes nese nápis Pasáž Vlasty Buriana, Pražané ji mají nejspíš spojenou hlavně s Divadlem Komedie.
-
Vzdušná a křehká pasáž Černá růže nesla původně jméno Bondy. Dnes má zase vzhled z 30. let
Ačkoli to může znít překvapivě, jednu z nejzajímavějších funkcionalistických pasáží v Praze najdeme v domě z poloviny 19. století.
-
Pasáž Adria připomíná renesanční italské radnice. Měla především ohromit
Palác Adria na nároží Jungmannovy ulice a Národní třídy v Praze byl postaven v letech 1922 a 1925 ve stylu rondokubismu italskou pojišťovnou Riunione Adriatica di Sicurtà.