Daniel Raus: Zapalovač
Kdykoliv se Denis objeví, donese nějakou zajímavou nahrávku nebo knihu. Denis je kamarád z Minnesoty a na tyhle věci má vážně čuch. Sleduje počínající trendy jakousi vnitřní lupou, takže o nich ví ještě předtím, než společensky převládnou. Bere to jako jistý druh proroctví do našich časů.
První kniha, kterou mi daroval, byla jeho vlastní. Rozebíral v ní rub i líc toho, co každého člověka zajímá – a Američana zvlášť. Úspěch. Řešil otázku, jak se chápe vlastně lidský zdar v různých dobách a kulturách. Tvrdil, že koncept úspěchu se neustále mění a jeho zdrojem je – nápadně často – totální průšvih.
Čtěte také
Nikdy jsem se nezeptal, jak úspěšná byla ta jeho kniha, jednu věc jsem si z ní ale zapamatoval. V dobách, kdy průměrný Američan šetřil na nové auto, na dům, nebo na školu pro děti, odstěhoval se Denis do jedné z chudých zemí Orientu. Viděl tam rolníky, kteří taky šetřili. Jejich snem bylo koupit si zapalovač.
Teď ale k věci. Denis donesl kdysi knihu s názvem Endurance, což je česky vytrvalost nebo odolnost. Byl to přesně ten druh knihy, kterou vezmete do ruky a máte pocit, že držíte umělecké dílo, protože vydavatel na ničem nešetřil a pohrál si i s nejmenšími detaily. Endurance je jméno lodi, která se proslavila úplně jinak, než jak jí to bylo určeno. Ztroskotala v Antarktidě a zanechala po sobě příběh, hodný řeckých bájí a pověstí.
Čtěte také
Onen vrak se stal doslova senzací před dvěma lety, přesně 5. března 2022. Objevil ho totiž speciální podmořský dron, vypuštěný z jihoafrického ledoborce. A byla to šťastná chvíle, protože právě uplynulo sto let od pohřbu kapitána té lodi Ernesta Shackletona.
Sláva Endurance od té doby pořád stoupá. Svědčí o tom i drobný fakt, že firma Lego z ní chce udělat hit letošní sezóny. Ve světě stavebnic tak stane Endurance po boku svého staršího bratra: Titanicu. Což je symbolické, protože když se Titanic potápěl, Endurance se právě stavěla v norské loděnici. Její příběh je ale úplně jiný.
Čtěte také
Shackleton byl dobrodruh a polární badatel. Koupil tu loď kvůli expedici, která měla překonat napříč celou Antarktidu. K jižnímu pólu se totiž dostal tři roky před ním Amundsen, takže nebylo co objevovat. Projít ale ledový kontinent, který je mnohem větší než Evropa, to do té doby nikdo nedokázal.
Endurance vyplula z Anglie v srpnu 1914, ve chvíli, kdy propukala první světová válka. Na palubě měla sedmadvacet odvážlivců. Po několika zastávkách doplula do Antarktidy, kde ji nečekaně sevřela obří ledová kra. Odolnou loď začala pomalu drtit. Námořníci podnikali všechno možné i nemožné, led byl ale silnější. Endurance se nakonec před jejich očima potopila. Z námořníků se stali trosečníci a začal jejich boj o záchranu.
Čtěte také
V beznadějné situaci se ukázala neuvěřitelná rozvaha a vytrvalost jejich kapitána Ernesta Shackletona. S naprostou samozřejmostí bral na sebe nejriskantnější úkoly, držel jednotu posádky a byl zdrojem motivace v děsivých podmínkách. Boj o přežití trval deset měsíců a Shackleton neztratil ani jediného muže.
Když se vrátili do Evropy, první světová válka právě končila, takže se o ně nikdo nezajímal. Dneska se Shackletonův příběh vyučuje jako příklad skutečné vytrvalosti – jak to praví název onoho vraku na dně moře.
Řekl bych, že Denis má nakonec pravdu. Úspěch je relativní a často prchavá záležitost. Hoří ale krásně, jako plamínek zapalovače, který si právě koupil rolník v chudé zemi Orientu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.