Zdena Koubková, Věra Špinarová a teď Pravomil Raichl. Tomáš Dianiška převádí na jeviště úspěšný román Petra Stančíka

17. březen 2023

Po transgender atletické rekordmance nebo ikonické zpěvačce s nezaměnitelným altem „vrhá“ dramatik a režisér Tomáš Dianiška na divadelní prkna válečného hrdinu, politického vězně a mstitele v jedné osobě. Opět je jeho předobrazem reálná historická osobnost potýkající se s nástrahami, které si pro ni připravily moderní československé dějiny. V případě adaptace románu Petra Stančíka Pravomil půjde o dlouhý zápas, přestože ho tvůrci vetkli do rozsahu standardní inscenace. 

Tomáš Dianiška si ze svého domovského Divadla pod Palmovkou „odskočil“ k novým tvůrčím impulzům do Divadla v Dlouhé. Zde svého Pravomila představí veřejnosti zítra poprvé. Jak vypadala jeho první režijní spolupráce s hereckým souborem Dlouhé a proč a jak vůbec inscenuje spletitý životní příběh plukovníka Pravomila Raichla? V reportáži Šárky Švábové najdete odpověď.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.