Všímat si věcí, které jiní přehlédnou. Kniha S Kafkou na cestách mapuje Kafkovu cestovatelskou vášeň

10. červen 2024

Autor knih plných obrazů marnosti a frustrace, ale třeba taky obdivovatel nových technologií a vášnivý cestovatel – to byl spisovatel Franz Kafka. Po jeho stopách už více než 20 let putují fotograf Jan Jindra a novinářka Judita Matyášová, se kterými jsme se bavili o jejich společné knize S Kafkou na cestách.

Navštívili na 70 míst v Česku, Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku a Francii, nafotili na 450 kinofilmů. Jaký byl Franz Kafka cestovatel? Je možné na jím navštívených místech nalézt ještě jeho stopy? A byly jeho cestovní zápisky v něčem odlišné od zbytku jeho tvorby? Poslechněte si celý rozhovor s Juditou Matyášovou a Janem Jindrou, ve kterém se mimo jiné dozvíte, že se podle cest Franze Kafky právě vyvíjí aplikace v němčině. Chystá se něco podobného i pro české prostředí?

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.