Kafka s písní na rtech, z masa a kostí i jako člověk z lidu. Tři podoby slavného literáta v seriálu Kafka na divadle
Kafkovské léto na Vltavě je v plném proudu a do jeho hlubin se noří i druhá řada cyklu Kafka na divadle. Ve třech dílech ohledává formou koláže pohledů různé aspekty divadelní praxe při tvorbě adaptací děl Franze Kafky. Primárně se při tom soustřeďuje na hudební, hereckou a scénografickou složku, ale také roli publika.
Čtěte také
Je Kafka skutečně těžký autor? A jak si rozumí s hudbou? Na to se snaží odpovědět první díl cyklu nazvaný S písní na rtech. Propojuje výpovědi režisérky Daniely Špinar, hudebního skladatele Ivana Achera a herce Davida Vávry, kteří se podíleli na tvorbě předních kafkovských inscenací posledních dvaceti let.
Jak herecky ztvárnit kafkovský monolog? A do jakého prostředí ho zasadit? Druhý díl se symbolicky točí kolem masa a kostí. Režisérky Katharina Schmitt a Daniela Špinar složí ve vzpomínkách na své kafkovské inscenace společně s hercem Martinem Fingerem a skladatelem Ivanem Acherem mozaiku různých přístupů k faktickému ztělesnění Kafky na divadle.
Jak vnímá Kafku české publikum a jak divadelní tvůrci? Nakolik se liší pohled Kafky na život od pohledu běžného diváka? Postoje režisérek Daniely Špinar a Kathariny Schmitt, herce Martina Fingera i tvůrce divadla pro děti Jiřího Jelínka jsou konfrontovány ve třetím díle pod názvem Člověk z lidu.
Související
-
Různé divadelní formy a společný jmenovatel Franz Kafka. Co s ním na divadle?
Jak může Kafkův odkaz rezonovat v činohře, tanci, kabaretu, novém cirkuse nebo pohádce?
-
KVÍZ: Jak dobře znáte život a dílo Franze Kafky?
Vyzkoušejte si, co všechno víte o světově proslulém prozaikovi v našem kvízu, který jsme připravili k výročí jeho úmrtí.
-
Pražské adresy Franze Kafky. Spisovatel je měnil často, své lokalitě ale zůstával věrný
Franz Kafka se ve svém městě stěhoval sice často, zato ale na poměrně malé ploše. Jeho místem bylo Staré Město pražské. Pokud se dostal dál, nikdy tam dlouho nevydržel.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.