Pražské adresy Franze Kafky. Spisovatel je měnil často, své lokalitě ale zůstával věrný
Franz Kafka, za jehož stopami jezdí do Prahy milióny turistů, se ve svém městě stěhoval sice často, zato ale na poměrně malé ploše. Jeho místem bylo Staré Město pražské, a pokud se dostal o trošku dál, nikdy tam dlouho nevydržel. Starobylé centrum mu vyhovovalo nejen umístěním v hlavním městě, ale taky tajemnou atmosférou, která se vkrádala i do jeho děl.
Na zvonky Kafkových bytů pomyslně zvoní autoři vltavského cyklu Pražské adresy Franze Kafky – Tomáš Pilát a Josef Vomáčka. Obešli více než deset míst, kde slavný spisovatel v Praze bydlel. Některé domy zůstaly téměř stejné, jako za Kafkova života, některé berou za své, jiné už dávno nestojí. A dnešní dům U věže, kde se spisovatel v roce 1883 narodil, je replikou paláce, který Pražané zbourali v rámci asanace.
Staré Město u Kafky jasně vedlo
Nejvíc bydlišť měl Kafka na Starém Městě. Bydlel tu odmala s rodinou, i poté, co se osamostatnil a hledal si bydlení sám pro sebe. Z většiny svých bytů dohlédl na Staroměstskou radnici, absolvoval tady první školní krůčky, první lásky, středoškolská i vysokoškolská studia, a zažil i první životní traumata. Vznikla tu i jeho nejvěhlasnější díla – třeba Proces nebo Proměna. A právě děj Proměny zaznamenává téměř přesnou podobu jeho tehdejšího bytu v Mikulášské ulici.
Kafkovi jako zámožná rodina bydlívali většinou ve velkých, honosných, mnohapokojových bytech. Samotný spisovatel už si takové bydlení nemohl dovolit, ale za rodinou se často vracel. Obzvlášť v době, kdy u něj propukla tuberkulóza.
Krátké hradní období
Jedna z přechodných adres Franze Kafky byla i na Hradě. Přesněji řečeno ve Zlaté uličce Pražského hradu. Tady hledal klid k práci, a vytvořil tu mimo jiné povídkový soubor Venkovský lékař. Předobrazem lékaře mu byl vlastní strýček Siegfried Löwy. I v téhle době měl ale trvalé bydliště na Starém Městě.
Naposledy se Kafka stěhoval v roce 1924, asi týden po své smrti. Byl převezen z Kierlingu u Vídně na Nový židovský hřbitov v Praze na Olšanech. I ke hrobu ikonického autora míří denně davy turistů a obdivovatelů jeho díla.
Související
-
Spolek Die Erzählerei zve na kafkovské kavárenské večery. Chce ukázat Kafku v jeho každodennosti
Oslavy 100 let od úmrtí Franze Kafky se blíží. Jednou z akcí bude série Kafka Now & Then, která nabídne programy v pražských kavárnách i literární vycházku.
-
Alena Zemančíková: S Kafkou na prázdninách
Ptala se mě kamarádka, kam má v Praze jít s německou návštěvou, která se zajímá o Franze Kafku. Do muzea v Hergetově cihelně na Malé Straně, odpověděla jsem.
-
Do Kerska jezdil Hrabal psát i krmit kočky, teď se jeho chata otevírá návštěvníkům
Chata je teď čerstvě opravená a v podobě, ve které ji spisovatel využíval. Návštěvníci se do ní mohou vypravit na prohlídku. Objekt bude součástí expozic Polabského muzea.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.