Do Kerska jezdil Hrabal psát i krmit kočky, teď se jeho chata otevírá návštěvníkům
Bohumil Hrabal si s manželkou chatu koupili na podzim 1965. Vzápětí se pustili do úprav. „Postavili patro a přistavěli garáž, protože Bohumil Hrabal byl milovník aut. Nad garáží vznikla prosklená veranda, které Hrabal říkal vechtrovna,“ popisuje ředitel Polabského muzea Jan Vinduška. Z verandy měl spisovatel výhled na příjezdovou cestu k chatě, takže viděl, kdo k němu přichází. „Jestliže se s tou návštěvou nechtěl setkat, tak chatu rychle opustil po terase a bočním schodišti,“ usmívá se Jan Vinduška.
K malé stavbě s jednou místností a kuchyňským koutem patřil i velký pozemek v lese. Polabské muzeum začalo s opravami loni na podzim poté, co objekt od soukromého majitele koupil za 10 milionů korun Středočeský kraj. Práce stály asi 6 milionů korun. „Museli jsme obnovit terasu, která před pár lety dožila a poslední majitel chaty ji odstranil. Dál jsme přistavěli kůlničku a obnovili prvky natřené takzvanou vagónovou zelení. Tahle barva – to jsou vzpomínky na to, když Hrabal působil na dráze,“ vysvětluje Jan Vinduška.
V chatě vzniklo muzeum domu
Místnost v přízemí sloužila jako kuchyně i obývák současně. Návštěvníci zde uvidí malovanou skříň, lavičku pod oknem, stůl s lavicí, malovanou truhlu a palandu. Podle fotografií to bylo kdysi zařízeno právě tak. Nábytek se naštěstí dochoval v garáži chaty. „Našli jsme vlastně poklad,“ vzpomíná Jan Vinduška. Po Hrabalovi zůstal v chatě i chomout pro koně i rolničky nebo polička s parožím. V patře bude k vidění původní šicí stroj, který spisovateli sloužil jako odkládací stůl.
Návštěvníci tak v nově otevřené expozici uvidí skutečný dobový nábytek a zařízení, ve kterém Hrabalovi pobývali, když se na chatu vypravili z Prahy. Naopak nedočkají se písemností nebo knih, které spisovatel v Kersku nemíval a jež si budou moct zájemci prohlédnout po dokončení rekonstrukce muzea v Nymburce. „V Kersku by to neměla být standardní muzejní expozice. My tady vytváříme muzeum domu. Vybavení odpovídá zhruba přelomu osmdesátých a devadesátých let, tak, jak chaty bývají zařízeny. Tam se vždycky odvážely věci, které v té domácnosti nesloužily. Návštěvníci prostě přijdou na návštěvu na chatu, kde pobývá Bohumil Hrabal,“ říká Jan Vinduška.
Na prohlídku je vždy nutné rezervovat si místo
Muzeum chce v nejbližší době zkultivovat pozemek kolem chaty, vyčistit zahradu a ošetřit stromy. Brzy by také měla začít fungovat mobilní aplikace, díky které lidé zjistí, jak okolí chaty vypadalo.K chatě se můžete jednoduše vypravit autobusem – ten vás vysadí přímo na zastávce Hrabalova. Právě takto sem spisovatel každý den z pražských Kobylis jezdíval ve stáří, když už tu nepobýval přes noc, aby nakrmil houf svých koček. Hrabalovi sousedé si zahráli dokonce v Menzelově filmu Slavnosti sněženek, natočeném právě podle Hrabalovy knihy.
Návštěvníci budou procházet chatu s průvodcem a budou pouštěni po sedmičlenných skupinkách. Prohlídka bude jednosměrná: po vystoupání do patra půjdou lidé přes vechtrovnu a terasu po schodech dolů. Pracovníci muzea upozorňují, že v okolí chaty bude jen omezený počet míst k parkování, a doporučují, aby lidé přišli pokud možno procházkou a pěšky. Na prohlídku je nutné si vždy rezervovat místo, a to přes webové stránky Polabského muzea. V okolí lze také projít Naučnou stezkou Bohumila Hrabala.
Související
-
Studánky udržují historickou paměť krajiny. Můžete se stát i jejich patronem
V celém Česku víme o existenci asi čtrnácti tisíc studánek. U příležitosti Světového dne vody (22. března) jsme se k několika z nich vypravili
-
Památníky hudebních skladatelů najdete v pivovaru i ve věži kostela
Vydejte se s námi na putování po domech nebo bytech, kde se narodilo nebo žilo pět významných českých hudebních skladatelů a kde o jejich odkaz pečují.
-
Končí rekonstrukce Nového proboštství: Turistům se otevírá nevšední pohled na Pražský hrad
Desítky řemeslníků a restaurátorů se v uplynulých třech letech vystřídaly při rekonstrukci Nového proboštství na Pražském hradě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka