Franz Kafka ve Zlatých Horách. Objevte místa, kde se léčil proslulý prozaik

16. srpen 2024

Kafkologové už o objektu svého zkoumání napsali stovky studií a knih, dva léčebné pobyty Franze Kafky ve slezském městečku Zlaté Hory ale stále přehlížejí. 

Připravil: Ivan Motýl
Premiéra: 12. 8. 2024

V sanatoriu dr. Ludvíka Schweinburga ve Zlatých Horách se Franz Kafka léčil v roce 1905, za rok ale přijel znova. „Už při prvním pobytu totiž v našem sanatoriu potkal ženu, jejíž identitu sice po zbytek života tajil, ale ve svých denících se k lázeňské lásce zamilovaně vracel i po mnoha letech,“ vypráví Alexandra Plevačová, dnešní spolumajitelka zlatohorského sanatoria, které se proměnilo v dětskou léčebnu.    

Z knihy hostů někdejšího Schweinburgova sanatoria víme přesně, kdy dvaadvacetiletý student práv ve Slezsku pobýval. Poprvé od 3. do 27. srpna 1905. A podruhé od 23. července do 29. srpna 1906. A rovněž víme, že v té době pracoval na rozsáhlé povídce s názvem Popis jednoho zápasu.

Sanatorium ve slezských Zlatých Horách. V letech 1905 a 1906 se tu léčil Franz Kafka

Ve Zlatý Horách se ale odehrává jeden zásadní zápas i dnes. Přijel Kafka na oba léčebné pobyty osobním vlakem přímo na místní nádraží? Anebo spíše zvolil rychlíkovou stanici v šest kilometrů vzdáleném městě Ziegenhals, které tehdy leželo na území Německa a lázeňští hosté odtamtud do Zlatých Hor jezdili drožkou či omnibusem? Dnes Ziegenhals leží v Polsku a nese jméno Głuchołazy.

Prahu už možná kafkologové důkladně prozkoumali, ve Slezsku však ještě mohou učinit zásadní objevy. A tady je jeden tip. Když se Kafka léčil ve Zlatých Horách, nemohl tušit, že za kopcem se narodila Felice Bauerová, spisovatelova dvojnásobná snoubenka, s níž se ovšem seznámil až v roce 1912. Rodiště Felice v dnešním polském Prudniku je sice potvrzené, ale ani v tamním muzeu vůbec netuší, v jaké ulici se svými rodiči žila.

autor: Ivan Motýl
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.