Franz Kafka: Zámek. Tragická srážka člověka s byrokratickou mašinérií
Ve spletitém románovém příběhu zeměměřiče, který přišel do vesnice ovládané zámkem, do nějž se snaží za všech okolností proniknout, aby odhalil jeho tajemství, zachytil autor část své osobní životní situace i obecného lidského údělu a vylíčil stav, jejž sám charakterizoval jako „pomezní kraj mezi samotou a společenstvím“. Poslouchejte online do 31. srpna 2024.
Všechny tři romány pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafky (3. 7. 1883 – 3. 6. 1924) zůstaly nedokončené: román Nezvěstný (vznik 1912–1914) vydal Max Brod tři roky po Kafkově smrti v roce 1927 pod názvem Amerika (česky 1962). Román Proces (vznik 1914–1915) byl vydán v roce 1925 (česky 1958). Román Zámek vznikl v roce 1922, vydán byl poprvé v roce 1926, česky v roce 1935.
RADIOTÉKA
Na románu Zámek začal Kafka pracovat v lednu 1922 po delším období literární nečinnosti. Rukopis vznikl v průběhu sedmi měsíců v Praze, Špindlerově Mlýně a Plané nad Lužnicí v době prodloužené zdravotní dovolené. Již v březnu 1922 předčítal Kafka z rukopisu příteli Maxi Brodovi, na přelomu července a srpna měl text přibližně tu podobu, v níž ho známe. Zůstal však fragmentem.
Čtěte také
Kafka psal Zámek spontánně, bez předběžných plánů či skic (s výjimkou varianty začátku, která byla brzy zavržena). Ke čtenáři nastoupil Zámek svoji cestu až po Kafkově smrti, kdy v mnichovském nakladatelství K. Wolffa vyšlo v roce 1926 jeho první vydání. Max Brod se pokusil otupit fragmentárnost, nedokončenost Kafkova díla, která by mohla být překážkou při jeho přijetí čtenáři. V prvním vydání tedy chybí asi pětina textu.
Když Kafkův otec (jemuž pak v roce 1919 Franz adresoval věhlasný Dopis otci, v němž jej označil za viníka jejich traumatických vztahů) přešel mlčením povídku, jíž se mu syn chtěl pochlubit, bylo rozhodnuto.
Dílo Franze Kafky navíc nikdy nemělo spatřit světlo světa – spisovatel v závěti žádal přítele Maxe Broda, aby jeho rukopisy zničil. Brod jeho přání nevyslyšel a 20. století díky němu v Kafkovi získalo jednoho z nejosobitějších spisovatelů vůbec.
Kafkovské léto na Vltavě
„Člověk může všechno, jen sám před sebou neunikne.“ Výročí 100 let od smrti světově proslulého prozaika připomeneme bohatým programem ve vysílání i online. Hlavní dominantou Kafkovského léta bude premiérové uvedení románu Zámek. Třicetidílná četba na pokračování startuje na Vltavě již 3. června a kompletní dílo si můžete poslechnout až do konce srpna.
Související
-
Franz Kafka: Topič
Povídka Topič Franze Kafky je vlastně první část románu Nezvěstný. S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel.
-
Každý má svého Kafku. DOX zve na výstavu KAFKAESQUE
Častokrát kafkovskou nazveme zkušenost, která je zcela neumělecká, říká kurátor Otto M. Urban.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.