Život po Kafkovi. „Mami, kdo byl Franz Kafka, a proč máš jeho dopisy?“
Felice Bauerová, o čtyři roky mladší než Franz Kafka, zemřela v Americe v roce 1960. Dopisy svého někdejšího snoubence po celý život schovávala. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Svůj první dopis napsal Franz Kafka 20. září 1912 a 23. března 1913 přijel do Berlína, ač nerad. Od této chvíle už Felice Bauerová není „prázdnou tváří“, které jeho milostný chtíč a fantazie daly její rysy, ale ženou z masa a kostí, která mu ale okamžitě uniká.
Franz se ptá a ptá, dožaduje se informací o každé hodině jejího dne, nemůže se nabažit fotografií od dívky s velkou smějící se pusou, sám své posílá a vypráví o životě v Praze, který se veselé, společenské a podnikavé Felice musel zdát nesmírně podivný. Psát a nepsat, psát příliš mnoho, psát příliš málo… Jak může Felice ve své zdravé chytrosti pochopit slova „drž mě u sebe“ a „nemohla bys se mnou žít dva dny“ či další „neboj se, zůstaň se mnou“ a „ach Bože, jak to skončí…“.
Felice to všechno čte, že v manželství ji „nečeká veselé povídání ruku v ruce“, ale „mnišský život po boku mrzuté, mlčenlivé, nespokojené osoby“, že Kafka se bojí být šťastný, bojí se „spojení s nejmilovanější osobou, ba dokonce s ní“. Mezi tím zoufalá prosba: „Odstrč mě!“
Pak ale zase zaznívají úplně jiné tóny, a tak si říká, že to nebude tak zlé, že to pro Kafku nemůže být tak zlé. Kafka, člověk, který nesnese jiného člověka v bytě? Směšné. Ale nechce se jí smát a nejednou přestane psát, nemluví do telefonu, mlčí.
Kafka potom žil ještě několik let, pracoval, znovu miloval. Felice se rok a půl po nepříjemném loučení na zahradě Kafkovy sestry Ottly vdala, měla děti a později se dožila 72 let ve Spojených státech amerických. Kafka jí po rozchodu nevrátil ani jeden dopis. Její podstata vstoupila do některých jeho ženských postav.
S Magdalenou Platzovou, autorkou knihy Život po Kafkovi, projdeme místa, která spojují Franze Kafku a Felice Bauerovou. Projdeme životem Felice a její rodiny s otázkou: „Mami, kdo byl Franz Kafka, a proč máš jeho dopisy?“
Související
-
Nemohu žít bez ní, a s ní také ne aneb Franz Kafka a ženy
Montáž ze spisovatelových deníků, dopisů, rozhovorů s Alenou Wagnerovou, autorkou monografie o Mileně Jesenské, a překladatelem a germanistou Josefem Čermákem.
-
A já vlastně vůbec nemiluji Tebe. Souzvuk ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky
„Důkaz v listech“, tedy dochovaná Kafkova korespondence známá jako Dopisy Mileně, patří k nejcenějším a nejzajímavějším epistolárním svědectvím o umělcově vnitřním životě.
-
Franz Kafka: Dopisy Robertovi. Ukázky ze Života ve stínu smrti
Překladatel Josef Čermák vypráví o přátelském vztahu mezi Franzem Kafkou a Robertem Klopstockem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.