Franz Kafka: Dopisy Robertovi. Ukázky ze Života ve stínu smrti

8. červen 2024

Překladatel Josef Čermák vypráví o přátelském vztahu mezi Franzem Kafkou a Robertem Klopstockem. Reprízu poslouchejte online do 12. července 2024.

Čte: Martin Velíšek
Překlad: Josef Čermák
Natočeno: 2012

Tento lékař a vysokoškolský pedagog se narodil v roce 1899. Kvůli onemocnění plicní tuberkulózou byl nucen přerušit studium medicíny. A právě při léčebném pobytu v Tatranských Matliarech se seznámil s Kafkou. Stali se blízkými přáteli a Klopstock byl 3. června 1924 v Kierlingu přítomen u spisovatelova smrtelného lože. On sám nemoc překonal a od roku 1938 žil v USA, zemřel třiasedmdesátiletý v New Yorku.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.