Ňadro Philipa Rotha zahajuje kafkovské léto na Vltavě
Řehoř Samsa se promění v brouka, profesor Kepesh v ňadro. Je to sen, blud nebo tím hrdina, který přednáší na vysoké škole literaturu, překafkuje samotného Kafku? Novela Philipa Rotha, nazvaná lakonicky Ňadro, dostala rozhlasovou podobu. Premiérové uvedení na vlnách Vltavy ji čeká dnes večer.
„Já už nechci jet v nějakých zajetých stereotypech a každé umění, které to trošku porušuje a překračuje meze v takovém chytrém duchu – tak to mě baví, to mě velice baví,“ pochvaluje si interpret profesora Kepesha Ondřej Brousek. Spolu s rozhlasovým dramaturgem Martinem Velíškem vám představí své pojetí Ňadra Philipa Rotha.
Související
-
Philip Roth: Ňadro. Satirická parafráze Kafkovy Proměny
Když se David Kepesh jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakési obrovské ňadro.
-
Autor detektivek Sýkora: To, jak Philip Roth zpracovává autobiografická témata, je pro mě učebnice
„Pro spisovatele není nic lepšího, než když se jejich tvorby chopí filmaři. Jsem vždy zvědavý, jak můj příběh vidí, co považují za podstatné,“ říká Michal Sýkora.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.