Vladimír Just: Jak Jiřina porazila Leoše

4. březen 2020

Je to překvapivá, ale každopádně dobrá zpráva a zní skoro jako pohádka.

Umělecky náročný hraný dokument – nebo dokumentární drama? – Viktora Polesného Past o Jiřině Štěpničkové, uvedený nedávno na ČT 1, lámal v půli února rekordy sledovanosti: dívalo se na něj přes 1 milion 85 tisíc diváků.

Čtěte také

A porazil dokonce i bombasticky ohlašovanou premiéru nové řady SuperStar na Nově. Měřeno, pravda, trochu pochybným kritériem sledovanosti, nová hvězda SuperStar Leoš Mareš, pro mne odedávna spíš symbol bulvární podbízivosti, prohrál souboj o diváky s noblesní dramatickou umělkyní, prvorepublikovou hvězdou divadla i filmu, Jiřinou Štěpničkovou. A to proto, že za ní, na rozdíl od létavic a létaviček pěveckých soutěží a estrád, stál opravdový, strhující životní příběh.

Příběh herečky, jíž jen proto, že chtěla odejít ze zadrátované země za svobodou, komunisté v letech 1951 – 1960 v jejím umělecky nejplodnějším věku ukradli deset let tvůrčí práce. A na stejných bezmála deset let zároveň ukradli matce čtyřleté dítě. Obě ztráty jsou nenahraditelné, a nikdy nebude dost děl, jež budou podobné příběhy dalším a dalším generacím vyprávět. Ale málo platné, na úspěchu televizního „sukcesu měsíce“ měl lví podíl i výběr herců.

Čtěte také

Zuzana Stivínová umí každý patos zcivilnět a tím i lidsky vysvětlit počínání velké heroiny: silným zážitkem byla všechna střetnutí s jejím estébáckým protipólem, brutálním vyšetřovatelem Doubkem. Igor Orozovič tu ztělesňoval reálně existujícího vyšetřovatele, který byl pro svou surovost sám vyšetřován a skončil na čas ve vězení, odkud ale takřka obratem přehupkal na svobodu o mnoho let dřív než oběti, které tam předtím posílal.

A málokdy vidíme na obrazovce v dětské roli něco tak bezelstně odzbrojujícího a bez patosu obžalovávajícího nelidskost režimu, jako byl čtyřletý Jiří Štěpnička v podání Adama Vojtka.

V Polesného díle samozřejmě nebylo a nemohlo být řečeno všechno (větší pozornost by si zasloužil například jedovatý šíp národní umělkyně Marie Majerové v podobě denunciační povídky z roku 1954 Staršina Gavel se svým synem, jíž pomohla tato bezcharakterní dáma eliminovat množící se žádosti několika poctivců o milost pro velkou herečku). To podstatné však naštěstí zaznělo. I včetně čtyř kolegyň, požadujících pro herečku nejvyšší trest, ale i včetně těch, kteří se štvanice na ni odmítali zúčastnit.

Čtěte také

Přesto se tu vyskytl jiný, obecný problém, platný nejen pro tento snímek. Do jaké míry je legitimní, táži se a neznám odpověď, když autor, který používá kromě fiktivních postav i postavy s jasně čitelným reálným předobrazem (například postavu Evy, rozuměj Štěpničkové kolegyně Vlasty Chramostové), do jaké míry může takový autor hýbat s časem i reálnými postavami?

Eventuálně podsunout jim k zvýšení dramatického účinu něco, co v dané době neučinili, ba učinili pravý opak? Vždyť právě Chramostová to byla, kdo v reálu jako nováček přebíral za Štěpničkovou její poslední menší role (Žofka v Husovi, císařovna Barbora v Roháčovi), ale ve filmu je předvedena jako ochotná sice, ale oproti Štěpničkové přece jen neumětelská šmíra.

A zatímco reálná Chramostová krátce po procesu se Štěpničkovou spolupráci s StB prokazatelně odmítla, v našem filmu v době aféry spolupráci pod nátlakem přijala. Ve skutečnosti podlehla až na druhý pokus, pět let po procesu. A jako jedna z mála se v pamětech z tohoto pozdějšího upsání ďáblu vypsala, přiznala – a omluvila. Což mnozí jiní nedokázali tehdy, a jak je vidět, nedokáží ani dnes.

autor: Vladimír Just
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...