Veřejná architektura jako umělecké dílo. Adam Štěch objevuje společenské centrum v malém švédském městě Eslöv

26. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kulturní centrum ve švédském městě Eslöv, architekt interiéru Hans Asplund

Vidět jeden z nejpůsobivějších interiérů skandinávské poválečné moderny můžete v malém ospalém městě Eslöv na jihu Švédska nedaleko Malmö. Dokonale zachovalý interiér místního společenského centra z roku 1957 je mistrovským dílem architekta Hanse Asplunda. Řadíme ho k demokratické architektuře do detailu provedené v tradici skandinávského měkkého modernismu. 

Do Eslöv jsem vyrazil loni na jaře. Malé ospalé město není na první pohled v ničem atraktivní. Jeho provinční šeď však rozbíjí architektonický optimismus kulturního centra, vytvořeného jako otevřený prostor pro všechny, jako idealistický ostrov městského společenství. Mě nejvíce zajímaly jeho interiéry, které jsou dodnes strhujícím příkladem výtvarné vynalézavosti a fantazie architekta Hanse Asplunda.     

Kulturní centrum ve švédském městě Eslöv, architekt interiéru Hans Asplund

Skandinávská architektura minulého století doslova oplývá po výtvarné stránce bohatostí rozmanitých organických forem i sofistikovaných konstrukčních řešení. Zároveň je její podstata založena na silném humanistickém a sociálním rozměru, který hrál v tvorbě skandinávských modernistů svou zásadní roli. Obě polohy, ta výtvarná i sociální se projevují především na vynikajících veřejných budovách, jež vytváří pocit komunity, sbližují a přinášejí do každodenního života klid, poezii a pocit sounáležitosti komunity. Kulturní centrum ve švédském městě Eslöv je toho zářným příkladem.

Kulturní centrum ve švédském městě Eslöv, architekt interiéru Hans Asplund

Interiér je dílem architekta Hanse Asplunda, syna o mnoho slavnějšího Erika Gunnara Asplunda, zakladatele švédského moderního klasicismu. Hans šel v otcových šlépějích a během padesátých let navrhl celou řadu veřejných budov s důrazem na kvalitu veřejného prostoru a jeho výtvarné celistvosti. Jeho vrcholným dílem a zároveň absolutním „Gesamtkunstwerkem“ je bezesporu kulturní dům v Eslöv, který je koncipován jako otevřený veřejný prostor pro rozmanité sociální a kulturní aktivity. Jeho bohatě zdobený interiér se rozvíjí kolem vnitřního atria a nabízí řady odlišně koncipovaných částí pro setkávání i odpočinek.

Dodnes je interiér zcela intaktní a fanoušci architektury se zde mohou zúčastnit komentovaných prohlídek, při kterých mohou obdivovat dokonale zachovalé detaily svědčící o tom, s jakou péčí se o budovu město stará. Asplund navrhl vše na míru, včetně unikátních svítidel, vestavěného a volně stojícího nábytku, zábradlí a dalších prvků. Pracoval především s přírodními materiály, jež jsou v tradici skandinávské moderny tvarovány oblými křivkami. Ohýbaná překližka nechala například vzniknout organicky zaoblené lavici, která vystupuje z dřevěné stěny, stejně tak jako rafinovaným nástěnným svítidlům podobného tvaru. V hlavním koncertním sále zase architekt zasadil do stěny masivní mramorové zábradlí. A to s výčtem podobných nanejvýš elegantních řešení zdaleka nekončí.  

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související