Uměl světlo obestavět zdmi. Pásmo o geniálním architektovi Janu Blažeji Santinim

11. březen 2023

Jan Blažej Santini vtiskl neopakovatelný ráz nejen mnoha velkým a významným stavbám, ale i drobným kaplím a kostelíkům tvarujícím naši krajinu. O tom, jak jeho řeč zní už téměř 300 let dnešnímu člověku, zda se jeho architektura stala nástrojem protireformace nebo jak jeho stavby žijí dnes, bude skládat mozaiku vyprávění a příběhů Daniela Brůhová.

Setkání se Santinim stojí za to, říká historik umění Rostislav Švácha. I po třech stech letech vás dokáže překvapit, udeřit do vašeho vnímání svým promyšleným afektem a dynamikou své architektury, především ale hrou se světlem. Říká se, že uměl světlo obestavět zdmi. Zdem dal někdy tvar hvězdy, jindy želvy. Uměl stavět nádherné vznosné katedrály stejně jako malé kostely či kaple nebo boží muka, kterým dal tvar krystalu.

300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho na Vltavě
Nenechte si ujít koncerty v prostorách jeho staveb

9. 9. 2023 / 18:00
Kladruby u Stříbra, hraje Collegium 1704

30. 9. 2023 / 18:00
Chlumec nad Cidlinou, Karlova Koruna, hraje SOČR

4. 11. 2023 / 18:00
Žďár nad Sázavou, bazilika, hrají Pavel Černý na varhany a Svatomichalská schola Brno

Jeho stavby je však nejlepší zažít na vlastní oči a uši. Skrze „rozhlasové uši“ vás Santini nadchne skvostnou akustikou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou nebo divokými spekulacemi o jeho autorství v poutním areálu na Bílé Hoře. Řádové sestry benediktinky z opatství Venio, které tu žijí a areál důvěrně znají, tvrdí, že Santini tu byl, vnímají ho z atmosféry i světelné hry.

Ač o Santinim jako člověku víme velmi málo, jeho stavby k nám promlouvají stále. Nechte se oslovit spiritualitou, kterou otiskl do své architektury v pořadu Jan Blažej Santini − mistr kuriózního architektonického tvarosloví.

autor: Daniela Brůhová
Spustit audio

Související