Santini a reklamka? Vždy mě lákalo spojovat nespojitelné, říká Miloš Urban o románu Santiniho jazyk
Univerzální věta, která by dokázala ovlivnit myšlení lidí. Právě po ní bude pátrat protagonista nové vltavské Četby na pokračování Santiniho jazyk v podání herce Aleše Procházky. Knižní předloha Miloše Urbana se stejnojmenným názvem Santiniho jazyk vyšla poprvé v roce 2005. Četbu na pokračování uvádíme u příležitosti 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santini-Aichela.
V knize ještě doznívají divoká devadesátá léta, rozmach reklamních agentur. Co vedlo Miloše Urbana k propojení architektonické linky a svět propagace a reklamy? „Právě ten naprostý protiklad těch dvou světů. To mě vždycky lákalo, spojovat nespojitelné. A hrdinu také musíte zasadit do nějakého prostředí, a já těch prostředí zase tolik neznám. Znám trošku reklamku, jak vypadala v nultých letech, a potom znám knižní nakladatelství. Takže já si nemohu moc vybírat,“ odpovídá.
Každý příběh je žárlivý, nechce vás pustit.
Při přípravě knihy Miloš Urban putoval po santiniovských objektech. Téměř všechny lokality objel a nechal je na sebe působit. „Musím říct, že nebyly všechny přístupné, ale někdy to dalo člověku-spisovateli popud vymyslet si do toho místa či objektu něco, co tam vůbec není. Například chrám ve Křtinách nemá žádné podzemí. Já jsem tam napsal podzemí a pak ho tam lidi jezdili hledat,“ prozrazuje s úsměvem.
A jak se Miloši Urbanovi líbí vltavská četba? „Jsem úplně nadšen a okouzlen. Vůbec jsem nevěděl, že ta knížka bude mít po tolika letech ještě další život.“
Jaký vztah má Miloš Urban k Santinimu? Má tendenci vracet se ke svým starým textům? A má teď nějakou další architektonickou inspiraci? Poslechněte si celý rozhovor nejen o nové vltavské četbě Santiniho jazyk.
Související
-
Miloš Urban: Santiniho jazyk. Strhující příběh o hledání univerzální věty
Zaměstnanec reklamní agentury má vymyslet slogan, který by dokázal ovlivnit všechny lidi a prodat jakékoliv zboží. Existuje tato věta vůbec? Nebo je to jen chiméra?
-
Když píšu, jsem zároveň herec v hlavní roli i režisér. Co inspirovalo Továrnu na maso Miloše Urbana?
„Továrna na maso je moje rozlučka s pražskými Holešovicemi, jen jsem nejprve nevěděl, jak to uchopit,“ říká spisovatel Miloš Urban o svém zatím posledním románu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.