Miloš Urban: Santiniho jazyk. Strhující příběh o hledání univerzální věty
Zaměstnanci reklamní agentury docházejí nápady a začíná hrozit propuštění. Jeho nadřízený mu poskytne poslední příležitost: má vymyslet univerzální slogan, který by dokázal všechny ovlivnit a prodat jakékoliv zboží. Existuje tato věta vůbec? Nebo je to jen chiméra? Vypravěč se pouští do pátrání, které ho sice přivádí na místa, jež se pyšní stavbami geniálního architekta Santiniho, ale mohlo by ho stát i život. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Zde se vyprávění začíná tematicky blížit jiným Urbanovým románům: autor často vypráví příběhy současníků, kteří se snaží v historii starých budov či v reálných i mytických starých příbězích nalézt pravdu či podstatu současnosti i vlastního osudu.
Historické události slouží Urbanovi jako prostor k aktualizaci moderního světa, k jeho vysvětlení či komentování. Záhadami opředené reálné historické stavby se autorovi stávají přitažlivou kulisou vyprávěných napínavých příběhů postav, které se někdy i na hranici ohrožení vlastního života vydávají po stopách dávných dokumentů či utajovaných významů.
První stopou se hrdinovi stává dívka, která v metru čte knihu o světcích, hvězdách a kostelech. Nachází se odpověď na otázku po univerzální větě v této knize? Nebo k ní odkazují osobité stavby vynikajícího českého barokního architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela?
Vypravěč Martin Urmann se vydává na cestu, která by ho sice mohla dovést k odpovědi na otázku, zda ona univerzální věta existuje, ale mohla by ho stát i život nebo přinejmenším zajištěnou existenci. Plasy, Žďár nad Sázavou i další místa, která se mohou pyšnit stavbami geniálního architekta Santiniho, to všechno jsou zastávky pekelné jízdy, která zdánlivě nemá konce.
Prozaik, redaktor a překladatel Miloš Urban (nar. 1967) vydal svůj román Santiniho jazyk s podtitulem Román světla v roce 2005 (reedice 2014).
Související
-
Santini a reklamka? Vždy mě lákalo spojovat nespojitelné, říká Miloš Urban o románu Santiniho jazyk
Univerzální věta, která by dokázala ovlivnit myšlení lidí. Právě po ní bude pátrat protagonista nové vltavské Četby na pokračování Santiniho jazyk.
-
Mojmír Horyna: Architektura Jana Blažeje Santini-Aichela. Fragment z monografie historika umění
Zamyšlení nad tvaroslovím geniálního barokního architekta od půdorysu staveb až po povahu světla.
-
Tři sta let bez Santiniho. Připomeňte si s Vltavou výročí úmrtí geniálního architekta
Je to už 300 let, co zemřel věhlasný architekt Jan Blažej Santini. Významné výročí jsme na Vltavě oslavili sérií koncertů, teď v prosinci ale přineseme i další premiéry.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.