Miloš Urban: Santiniho jazyk. Strhující příběh o hledání univerzální věty
Zaměstnanci reklamní agentury docházejí nápady a začíná hrozit propuštění. Jeho nadřízený mu poskytne poslední příležitost: má vymyslet univerzální slogan, který by dokázal všechny ovlivnit a prodat jakékoliv zboží. Existuje tato věta vůbec? Nebo je to jen chiméra? Vypravěč se pouští do pátrání, které ho sice přivádí na místa, jež se pyšní stavbami geniálního architekta Santiniho, ale mohlo by ho stát i život. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Zde se vyprávění začíná tematicky blížit jiným Urbanovým románům: autor často vypráví příběhy současníků, kteří se snaží v historii starých budov či v reálných i mytických starých příbězích nalézt pravdu či podstatu současnosti i vlastního osudu.
Historické události slouží Urbanovi jako prostor k aktualizaci moderního světa, k jeho vysvětlení či komentování. Záhadami opředené reálné historické stavby se autorovi stávají přitažlivou kulisou vyprávěných napínavých příběhů postav, které se někdy i na hranici ohrožení vlastního života vydávají po stopách dávných dokumentů či utajovaných významů.
První stopou se hrdinovi stává dívka, která v metru čte knihu o světcích, hvězdách a kostelech. Nachází se odpověď na otázku po univerzální větě v této knize? Nebo k ní odkazují osobité stavby vynikajícího českého barokního architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela?
Vypravěč Martin Urmann se vydává na cestu, která by ho sice mohla dovést k odpovědi na otázku, zda ona univerzální věta existuje, ale mohla by ho stát i život nebo přinejmenším zajištěnou existenci. Plasy, Žďár nad Sázavou i další místa, která se mohou pyšnit stavbami geniálního architekta Santiniho, to všechno jsou zastávky pekelné jízdy, která zdánlivě nemá konce.
Prozaik, redaktor a překladatel Miloš Urban (nar. 1967) vydal svůj román Santiniho jazyk s podtitulem Román světla v roce 2005 (reedice 2014).
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.