Santini 300. Koncert k výročí geniálního architekta v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou
300 let uplyne letos v prosinci od smrti geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho a se začátkem listopadu vyvrcholí i hudební projekt Vltavy k této příležitosti. Cyklus koncertů v Santiniho prostorech jsme zakončili v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou. V sobotu 4. listopadu zde vystoupila Svatomichalská gregoriánská schola z Brna a varhaník Pavel Černý. Zcela symbolicky v jubilejním roce architektova úmrtí provedli chorální Requiem.
300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho na Vltavě
Záznamy koncertů
- Žďár nad Sázavou, bazilika, hrají Pavel Černý na varhany a Svatomichalská schola Brno
Chorální requiem a varhanní hudba mistrů 17. a 18. století Chlumec nad Cidlinou, Karlova Koruna, hraje SOČR
Antonín Dvořák: Serenáda E dur
Petr Iljič Čajkovský: Serenáda C durKladruby u Stříbra, hraje Collegium 1704
Jan Dismas Zelenka: Missa Omnium Sanctorum, ZWV 21
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou
Cisterciácký klášter Pramen Panny Marie založil roku 1251 Boček z Obřan. Za husitských válek byl vypálen a upadal. Dokonce byl zrušen a prelatura přebudována na zámek. Roku 1638 ho vykoupil velehradský opat Jan Greifels z Pilsenburku a uvedl sem znovu cisterciáky. Za opata Václava Vejmluvy byl klášter upraven Santinim, který v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše vybudoval po obou stranách kněžiště kruchty a vytvořil návrh varhan a upravil prostor okolo hlavního oltáře. Varhany vybudoval brněnský varhanář Jan David Sieber. 15. srpna 2009 byl chrám povýšen na baziliku minor.
Santini spojil ve svém díle velkolepost barokního vnímání prostoru se strohými geometrickými tvary gotiky. Tvář obcí i krajiny České republiky utvářejí jeho monumentální chrámy nebo prosté kaple, ale také zámek, hospodářské dvory nebo zájezdní hostinec. Ve žďárské bazilice upravil prostor kolem hlavního oltáře a umístil zde varhany, jejichž vizuální stránka nemá v České republice obdoby.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
David Žák: Muž nad městem. Příběh bývalého estébáka
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.