Otisk věčnosti aneb Cesta za Santiniho hvězdou
Mezi letošní významná kulturní výroční nepochybně patří vzpomínka na významného českého barokního architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho, zemřel před 300 lety. Jeho stavby jsou jako drahokamy citlivě a přesně zasazené do krajiny, kterou proměňují a poukazují na cestu k Bohu skrze tento svět. Jsou plné symbolů i tajemství.
Vydejme se po severním Plzeňsku na cestu za Santiniho hvězdou, motivem, který se obvykle objevuje v jeho stavbách. Obzvláště bohatá je oblast, která patřila pod správu plaského kláštera, v jehož čele stáli osvícení a vzdělaní opati, objednavatelé na svoji dobu neobvyklých Santiniho staveb. Při prohlídce santiniovské expozice v Mariánské Týnici se potkáme s vrcholnými výkony ducha. Nejsou to ale jen monumentální sakrální stavby (plaský klášter nebo poutní areál Mariánská Týnice), ale i menší kostely a kaple v obcích Mladotice, Všehrdy, Kozojedy, Kostelec, Nadryby nebo někdejší hospodářské dvory plaského kláštera.
Související
-
Jan Blažej Santini 300
K výročí 300 let od úmrtí slavného architekta chystáme celou řadu pořadů včetně několika koncertů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.