Otisk věčnosti aneb Cesta za Santiniho hvězdou

27. květen 2023

Mezi letošní významná kulturní výroční nepochybně patří vzpomínka na významného českého barokního architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho, zemřel před 300 lety. Jeho stavby jsou jako drahokamy citlivě a přesně zasazené do krajiny, kterou proměňují a poukazují na cestu k Bohu skrze tento svět. Jsou plné symbolů i tajemství.

Vydejme se po severním Plzeňsku na cestu za Santiniho hvězdou, motivem, který se obvykle objevuje v jeho stavbách. Obzvláště bohatá je oblast, která patřila pod správu plaského kláštera, v jehož čele stáli osvícení a vzdělaní opati, objednavatelé na svoji dobu neobvyklých Santiniho staveb. Při prohlídce santiniovské expozice v Mariánské Týnici se potkáme s vrcholnými výkony ducha. Nejsou to ale jen monumentální sakrální stavby (plaský klášter nebo poutní areál Mariánská Týnice), ale i menší kostely a kaple v obcích Mladotice, Všehrdy, Kozojedy, Kostelec, Nadryby nebo někdejší hospodářské dvory plaského kláštera.

autor: Tamara Salcmanová
Spustit audio

Související

  • Jan Blažej Santini 300

    K výročí 300 let od úmrtí slavného architekta chystáme celou řadu pořadů včetně několika koncertů.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.