Otisk věčnosti aneb Cesta za Santiniho hvězdou

27. květen 2023

Mezi letošní významná kulturní výroční nepochybně patří vzpomínka na významného českého barokního architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho, zemřel před 300 lety. Jeho stavby jsou jako drahokamy citlivě a přesně zasazené do krajiny, kterou proměňují a poukazují na cestu k Bohu skrze tento svět. Jsou plné symbolů i tajemství.

Vydejme se po severním Plzeňsku na cestu za Santiniho hvězdou, motivem, který se obvykle objevuje v jeho stavbách. Obzvláště bohatá je oblast, která patřila pod správu plaského kláštera, v jehož čele stáli osvícení a vzdělaní opati, objednavatelé na svoji dobu neobvyklých Santiniho staveb. Při prohlídce santiniovské expozice v Mariánské Týnici se potkáme s vrcholnými výkony ducha. Nejsou to ale jen monumentální sakrální stavby (plaský klášter nebo poutní areál Mariánská Týnice), ale i menší kostely a kaple v obcích Mladotice, Všehrdy, Kozojedy, Kostelec, Nadryby nebo někdejší hospodářské dvory plaského kláštera.

300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho na Vltavě
Nenechte si ujít koncerty v prostorách jeho staveb.

9.9.2023 / 18:00
Kladruby u Stříbra, hraje Collegium 1704

30.9.2023 / 18:00
Chlumec nad Cidlinou, Karlova Koruna, hraje SOČR

4.11.2023 / 18:00
Žďár nad Sázavou, bazilika, hrají Pavel Černý na varhany a Svatomichalská schola Brno

autor: Tamara Salcmanová
Spustit audio

Související

  • Jan Blažej Santini 300

    K výročí 300 let od úmrtí slavného architekta chystáme celou řadu pořadů včetně několika koncertů.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko