Sto třicet let Městské knihovny v Praze. Jak se přenesla z roku 1891 do 21. století a co všechno se v běhu času proměnilo?
Městská knihovna v Praze letos oslavila 130 let od svého založení. Když byla 1. července 1891 otevřena veřejná čítárna v ulici Na Zderaze, zněl její název Knihovna královského hlavního města Prahy.
Všechny epizody
-
1
Jedna za všechny a všechny v jedné. Cesta z věznice k Velké Praze
-
2
Knihovna jako stmelující prvek. Jak proplout bouřlivými dobami?
-
3
Od razítka k počítačům. Poslání knihovny se v podstatě nezměnilo
-
4
Z Leninovy síně ke svobodě. Celý život mezi knihami
-
5
Nejen půjčovna knih. Knihovna jako „třetí místo“
Prvního ředitele získala instituce až o téměř dvacet let později. V roce 1910 se jím stal městský úředník, ale také básník Antonín Sova. O deset let později jej ve funkci vystřídal jeho zástupce Jan Thon, jehož působení je spjato mimo jiné se stavbou nové centrální budovy na Mariánském náměstí, která vznikla v letech 1925–1928 podle návrhu architekta Františka Roitha.
130 let rozvoje
Rozvoji knihovny a centrální organizaci jejích poboček také notně napomohl zákon „o Velké Praze“ spojující Prahu a dalších osmatřicet měst a obcí, který vstoupil v platnost 1. ledna roku 1922 a vedl ke spojení jejich knihoven.
Jak prošla rozvíjející se instituce bouřlivým dvacátým stoletím, které poznamenaly dvě světové války a jedna studená? Nakolik zasáhla její fondy totalitní cenzura? Jak v jejích zdech rezonovala euforie ze Sametové revoluce? Co pro ni znamenala automatizace a nástup výpočetní techniky? Jak moc ovlivní její chod do budoucna nové technologie a v čem knihovna naopak zůstává stejná?
Související
-
Originální knihovny. Počet knihoven v naší zemi převyšuje jakoukoliv jinou evropskou zemi
Knihovny byly vždy centry vzdělanosti. Dnes mohou čtenáři, ale i nečtenáři zamířit do knihoven i za jinými zdroji vzdělání a mohou se rozvíjet v rozmanitých činnostech.
-
Co nám přinese nová generace e-knih v knihovnách? Komunitní čtení na síti i lepší dostupnost titulů
Během uzavření knihoven vzrostl zájem o e-knihy. Jaké jsou slabiny digitálního čtení? A co by čtenářům mohly nabídnout komunitní služby knihoven navázané právě na e-knihy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.