Mefisto Robert Mikluš: Hendrik Höfgen není jen záludný kariérista, hledám v něm i lidské stránky
Faustovský motiv podpisu smlouvy s ďáblem podmiňuje Klaus Mann ve svém románu Mefisto chorobnou ctižádostí. Hlavní hrdina, herec Hendrik Höfgen se kvůli ní zaprodá nacistické ideologii Třetí říše. Mannovo dílo se dočkalo nové dramatizace, kterou na prkna Státní opery v Praze uvedl režisér Marián Amsler. A interpret Mefista – Robert Mikluš, byl s námi ve studiu spolu s herečkou Pavlínou Štorkovou, která v inscenaci představuje jeho ženu Barbaru.
Čtěte také
Hlavní hrdina Mannova románu je fascinován divadlem. Sdílí naši hosté jeho vášeň? Co pro ně znamená divadlo, profese herce, herečky? A jak daleko by byli ochotni zajít v naplňování své kariéry? „S Hendrikem sdílím to hoření, zápal a závrať pro práci, ale nesdílím názor, že dělat kariéru na divadle a v herectví má nějaký smysl. Zvlášť v České republice. Mám pocit, že by se člověk mohl přetrhnout, ale ty cíle, kterých by mohl dosáhnout, pro mě nejsou zase tak lákavé. Pro mě je lákavější strávit nějaký čas s lidmi, kteří mi jsou blízcí nebo s rodinou,“ říká Robert Mikluš a Pavlína Štorková dodává: „Tuto práci vnímám tak, že pro mě mnohem větší cenu má to co říkal Bob – spolupráce a nadšení pro věc. A vnímám, že to dílo je vždycky větší než interpret, že to dílo má být tou hvězdou, která se dává divákům.“
Zahořet si, chodit do práce, která mě baví, která mě naplňuje, ale zároveň tomu neobětovat celý svůj život.
Robert Mikluš
Marcela Magdová ve své recenzi označila Mefista za slabošského, zamindrákovaného egomaniaka a bezcharakterního ubožáka. Kdo je tedy hlavní hrdina Hendrik Höfgen? „Pro mě je velmi plakátový přístup k postavě vykládat ji jen jako počtáře, nebo nějakého záludného týpka a kariéristu, který jde do všeho po hlavě. Spíš mi přijde zajímavé najít na tom ty lidské stránky,“ říká Robert Mikluš a dodává: „Höfgena krásně popisuje postava Sebastiana, do které se možná promítá přímo autor, když říká: ‚Hendrik Höfgen, toho dobře znám – lže vždy a nelže nikdy, jeho přetvářkou je jeho pravdivost, věří všemu, nevěří ničemu. Je to herec.‛“ A jak soužitím s ním vnímá jeho žena Barbara? „Ona se nechá přesvědčit, i sama sebou, že je možné tohoto člověka milovat, ale velmi rychle pochopí, že se spletla,“ přibližuje Pavlína Štorková.
Jak se oběma hercům hraje na scéně Státní opery? Má to nějaká specifika? Poslechněte si celý rozhovor s Robertem Miklušem a Pavlínou Štorkovou.
Související
-
Návrat činohry do Státní Opery. Zodpovědnost nese Mefisto
Dramatizace nejúspěšnějšího románu německého spisovatele Klause Manna Mefisto po šestatřiceti letech otevře Státní Operu v Praze Činohře Národního divadla.
-
Pracovna: V Ateliérech a dílnách Národního divadla se Simonou Rybákovou
Simona Rybáková je kostýmní výtvarnice, kurátorka a pedagožka. Její kostýmy nosí herci ve filmech, seriálech i na divadle.
-
Pracovna: S duem SKUTR na zkoušce ve Státní opeře Praha
Oceňované režisérské duo SKUTR má na svém kontě jak svou autorskou tvorbu, tak klasická díla. Pouštějí se do nejrůznějších žánrů od činohry po operu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.