Návrat činohry do Státní Opery. Zodpovědnost nese Mefisto

18. duben 2024

„Vždyť já jsem přece jenom obyčejný herec,“ obhajuje se hrdina nejúspěšnějšího románu německého spisovatele Klause Manna Mefisto. Celosvětovou popularitu mu získalo především filmové zpracování Istvána Szabó s Klausem Mariou Brandauerem v hlavní roli. Ve čtvrtek 18. dubna dramatizace Mariána Amslera znovu, po šestatřiceti letech, otevře Státní Operu v Praze Činohře Národního divadla.

Marián Amsler pochází ze Slovenska a svou adaptaci předlohy, jejíž autor ve 30. letech minulého století uprchl před nástupem nacismu z Německa, chápe jako společenský apel: „Vnímám tu společenskou situaci, atmosféru ve společnosti, jak se zvyšuje agresivita, zvyšují se útoky na intelektuály, na vzdělané lidi, na umělce, potlačuje se úloha umění, začíná se rozhodovat o tom, co je správné umění a co ne. Vlastně mi to velmi připomíná tu dobu, o které píše Klaus Mann…“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.