Divadlem se v Česku nedá uživit, i profesionálové jsou vlastně ochotníci, míní režisér Jan Frič
Patří k předním českým divadelním režisérům, jeho loňská inscenace Bakchantky v Národním Divadle získala Cenu divadelní kritiky, přesto ale Jan Frič už rok u divadla nepracuje: „Důvodem je, že na volné noze se za současné výše honorářů nelze uživit. Musel bych dělat trojnásobek práce, než jaká se vejde do jednoho roku,“ říká v Mozaice.
„Stav českého divadla, potažmo kultury odpovídá tomu, jak si ho jako společnost vážíme. To znamená nijak. Tím pádem je ten stav naprosto katastrofální a české divadlo je nekonkurenceschopné v rámci Evropy i světa,“ dodává.
Mám plán, že jakmile přijdu na to, čím se živit, tak budu ve volném čase dělat divadlo.
Jan Frič
Čtěte také
Úroveň tuzemského divadla dnes podle něj drží nezávislý sektor. V této souvislosti vyzdvihuje Divadlo X10, které se v anketě časopisu Svět a divadlo stalo nejlepší scénou roku. „Už 10 let dělá velkou činohru a supluje to, co by mělo dělat například Divadlo na Vinohradech. A je ostudné, že to dělají ve sklepě,“ upozorňuje.
Až k slzám dojetí Friče nedávno přivedlo jedno z představení na divadelním festivalu PřeMostění. Právě ochotnické divadlo považuje za český unikát, přičemž divadelní profesionálové by si mohli vzít příklad z nadšení ochotníků.
„Profesionálům chybí nadšení, protože jsou totálně vyčerpaní. Navíc české profesionální divadlo je de facto dělané na ochotnické bázi a většina lidí se živí jinde. Herci v audiovizi, režiséři třeba pracují za barem a podobně,“ konstatuje.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.