Šotolovo Tovaryšstvo Ježíšovo na Vltavě! Jeden z nejlepších historických románů u nás, říká literární historik
Právě dnes v podvečer si můžete na Vltavě poslechnout poslední díl četby na pokračování podle románu Tovaryšstvo Ježíšovo. Letos jsme si také připomínali sté výročí narození jeho autora Jiřího Šotoly a tak vyšlo rovněž nové vydání jeho asi nejznámější knihy. S redaktorem Erikem Gilkem, který text nejen připravil k vydání, ale také opatřil odborným komentářem, jsme si o této próze povídali.
„Klobouk dolů před tím, jak Šotola to období druhé poloviny 17. století důkladně nastudoval. Není tam žádná postava, která by byla úplně smyšlená. I protagonista Vojtěch Had, který má takové pozoruhodné jméno, které vypadá, že je úplně literární, existoval. Jsou tam sice mírné posuny v jeho životních osudech, které Šotola udělal kvůli svému autorskému záměru, ale jinak skutečně všechno odpovídá,“ říká Erik Gilk.
Šotolovo Tovaryšstvo Ježíšovo je jedním z našich nejlepších historických románů 2. poloviny 20. století.
Erik Gilk
Nakolik je to historický román mapující dobu temna a nakolik ho lze číst i jako odraz své doby, zejména když si uvědomíme, že vyšel v roce 1969? Jaké na něj v té době vyšly ohlasy? A jak se k němu stavěla kritika a čtenářstvo, když vyšel znovu po roce 89? A má nám vůbec něco říct ještě dnes? Poslechněte si celý rozhovor s redaktorem a literárním historikem Erikem Gilkem.
Související
-
Jiří Šotola: Tovaryšstvo Ježíšovo. O pobělohorské rekatolizaci panství Košumberk během 17. století
Historický román českého spisovatele vykresluje propast lidské odpovědnosti i zneužitelnosti lidského hoře. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.